Domácí kopřivový čaj a jeho benefity

Zdroj: Shutterstock

Namáčení sušených listů a pití čaje je oblíbené po tisíce let. Lidé dnes pijí čaj z mnoha důvodů včetně jeho chuti, stimulačních nebo uklidňujících vlastností a zdravotních výhod. Jedním z populárních bylinných čajů je kopřivový čaj.

Kopřiva může pomoci vyplavit škodlivé bakterie z močových čest. Stejně tak může čaj z kopřiv pomoci se zvětšenou prostatou u mužů, která způsobuje bolest nebo jiné problémy s močením.

Zdravý čaj

Kopřiva může také podpořit účinky všech léků, které užíváte na infekce nebo stavy spojené s močovými cestami. Nejprve se ale poraďte se svým lékařem o všech možných interakcích mezi bylinami a léky, které užíváte.

Kopřivový čaj může snížit zánět a bolest spojenou s artritidou. Podporuje také slinivku břišní při tvorbě a uvolňování inzulínu, hormonu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Studie provedená Saeedem Kianbakhtem v roce 2013 ukázala, že extrakt z listů kopřivy snížil hladinu glukózy v krvi u skupiny lidí s diabetem typu dva.

Tato bylina obsahuje také antioxidanty, které chrání tělo před stárnutím a poškozením buněk.

Jak si připravit kopřivový čaj

Kopřivový čaj lze zakoupit i v obchodě nebo lékárně, ale můžete si pořídit kopřivu i čerstvou. Mladé výhonky lze z rostlin před jejich vykvetením sklízet po celý rok, ale účinky jsou nejsilnější u kopřiv, které vyrostou do konce května.

A jak na správný kopřivový čaj? Vezměte hrnec a vložte do něj listy, které zalijete vodou. Doporučují se dva šálky vody na jeden šálek listů. Poté tuto směs přiveďte k varu a po převaření nechte nápoj pět minut stát. Čaj prolijte sítkem, přidejte trochu medu, skořice nebo stévie a nechte si chutnat!

Než vyzkoušíte jakoukoli novou bylinu nebo doplněk, poraďte se se svým lékařem. Dokonce i přírodní potraviny a nápoje mohou způsobit alergické reakce.

Díky pravidelnému pití kopřivového čaje se budete cítit lépe a zároveň si u šálku horkého čaje najdete chvilku klidu.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz