Nakypřit, dosít, posekat: Víme, jak na krásný trávník, který vám budou závidět i na golfovém hřišti

Zdroj: Shutterstock

Každý, kdo vlastní dům se zahradou, dobře ví, že nejen květinové záhony jsou to, co dělá jeho pozemek krásným a záviděníhodným na pohled. Můžete mít truhlíky a skalky jakkoli rozkvetlé, ale pokud nemáte krásný trávník, nebude celek dokonalý.

Právě proto je po zimě vhodné dát se do úprav trávníku, aby byl po celý rok dokonalý a stačilo ho jednou za čas posekat. Hosté pak budou v létě sedět pod altánkem uprostřed vaší zahrádky a obdivovat krásy vašeho pozemku.

Nakupujte s předstihem

Pokud ještě nemáte doma kvalitní sekačku, nebo ta stará dosloužila po loňském roce, rozhodně myslete na to, že ty nejlepší kousky za skvělé ceny by vám mohl někdo vybrat.

Stejně tak neotálejte ani s výběrem vertikutátoru, díky kterému bude půda pro růst trávníku načechraná a provzdušněná. Koupit se dají vertikutátory elektrické i ruční. Pokud už nějaký doma máte, můžete pouze vyměnit čepele.

Budete potřebovat také vhodná hnojiva a semínka na dosev. To jsou věci, které se dají sehnat celkem běžně. Když už ale budete nakupovat, vezměte raději vše najednou, ať později něco nepostrádáte.

Vertikutace trávníku dvakrát do roka

Vertikutace je proces odstranění starých a uschlých kořenů ze zeminy a její provzdušnění, díky kterému může později nová tráva lépe růst. Pomocí vertikutátorů není tato úprava půdy žádná věda.

Ideální je provádět vertikutaci dvakrát do roka. Poprvé by k tomu mělo docházet zhruba koncem dubna, podruhé na přelomu srpna a září.

Zkvalitnění půdy pomocí písku

Jako takzvané pískování označujeme vpravení bílého křemičitého písku do půdy. Ten zkvalitní růst trávníku a dodá jeho kořenům živiny, bez kterých by jinak mohl po čase schnout.

Pískování se provádí ideálně jednou ročně, obvykle na jaře. Křemičitý písek koupíte společně s hnojivy v zahradnictví.

Opravy prázdných míst

Po zimě se v trávníku obvykle objeví nějaké to holé místo. Mrazy mají vliv na růst rostlin, a navíc vznikají v zavodněných půdách různé houbové choroby, které trávník ničí.

Jednoduše lze ale nový trávník na holá místa zasít. Ideálním obdobím pro dosev trávníku je duben. Nezapomeňte nově zasetá místa každý den zalévat, aby měl trávník možnost co nejrychleji vyrůst.

Pokud dodržíte veškeré tyto kroky, zhruba koncem května byste se měli dočkat dokonalého trávníku, který by vám záviděl kdejaký profesionální zahradník. Je samozřejmě třeba zhruba každých čtrnáct dní celou plochu posekat, aby zůstala krásně udržovaná.

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz