Potraviny, které přirozenou cestou bojují se zubním plakem

Zdroj: Shutterstock

Když pijete a jíte potraviny obsahující škrob nebo cukr, kromě sebe živíte také bakterie, které tvoří zubní plak. Na druhou stranu některé potraviny obsahují látky, které vám v boji se zubním plakem pomohou.

Co je zubní plak?

Ústní dutina je plná bakterií, které se živí cukrem a škroby obsaženými v jídle. Jak se bakterie hromadí, vytváří se z nich lepkavý, měkký film, který může obsahovat miliony bakterií. Pokud není plak pravidelně odstraňován, může způsobit zubní kaz, onemocnění dásní a mnoho dalších problémů.

Základem je hygiena

Prvním krokem v prevenci tvorby plaku je správná ústní hygiena: čistěte si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut, každý den používejte zubní nit a pravidelně navštěvujte zubní ordinaci na odborné čištění a vyšetření.

Někdy ovšem čištění zubů kartáčkem a zubní nití nestačí. Ačkoli některé potraviny podporují vznik zubního kazu, jiné pomáhají bojovat proti usazování zubního plaku. Zde jsou některé potraviny, které byste měli zařadit do svého pravidelného jídelníčku.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou skvělé pro tvorbu slin a bylo prokázáno (například studií Martina Thornhilla), že proudění slin je přirozenou obranou proti tvorbě zubního plaku. Mléčné výrobky jsou také bohaté na vápník a fosfor, které mohou remineralizovat zubní sklovinu.

Listová zelenina

Listová zelenina je bohatá na vápník, kyselinu listovou a spoustu důležitých vitaminů a minerálů, které bojují proti zubnímu plaku.

Maso a ryby

Většina masa a ryb je plná důležitých živin, včetně fosforu. Fosfor také přispěje k tomu, že vaše zuby budou zdravé a silné.

Celer

Celer je prospěšný z mnoha důvodů. Za prvé, křupavost celeru způsobuje větší tvorbu slin. Jak jsme již zmínili, sliny jsou přirozeným neutralizátorem plaku a bakterií, které se na zubech nacházejí. Celer je také abrazivní, takže při konzumaci drhne a čistí zuby a odstraňuje částečky jídla.

Jablka

Jablka mají vysoký obsah vlákniny (zejména ve slupce), která funguje jako zubní kartáček a čistí zuby během jídla. Pokud ještě nejste pravidelnými konzumenty jablek, zvažte jejich zařazení do svého jídelníčku jako chutné pochoutky a zároveň skvělého způsobu čištění zubů.

Mrkev

Stejně jako listová zelenina a jablka je i mrkev plná vlákniny, která při jídle jemně čistí zubní plak. Mrkev také stimuluje produkci slin, které přirozeně odplavují zbytky na zubech.

Zelený a černý čaj

Oba tyto čaje obsahují polyfenoly, které působí na bakterie zubního plaku. Tyto látky bakterie buď zabíjejí, nebo zadržují. Tím zabraňují bakteriím v růstu nebo tvorbě kyselin, které napadají zuby.

Potraviny s obsahem fluoridu

Fluorizovaná pitná voda nebo jakýkoli výrobek, který si vyrobíte z fluorizované vody, pomáhá zubům. Patří sem džusy v prášku (pokud neobsahují velké množství cukru) a dehydratované polévky.

Fluoridy mohou dodávat i komerčně připravované potraviny, jako jsou drůbeží výrobky, mořské plody a cereálie v prášku.

Zdroj: ciroccodentalcenterpa.com, espiredental.com, rochester.edu, Martin Thornhill, Saliva A review of its role in maintaining oral health and preventing dental dinase, 2015
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz