Ovocná dieta má různá provedení a nemá množstevní limity. Má své výhody, ale nezapomínejte ani na stinné stránky

Zdroj: Shutterstock

Ovoce určitě patří do zdravého jídelníčku. Našemu tělu přináší hned několik zdravotních výhod. Sázíme na něho i při hubnutí, kdy ovoce zařazujeme do redukční stravy. Co ale přímo ovocná dieta? O té jste už někdy slyšeli?

Možná vám teď hlavou proběhla vidina hubené modelky přežívající jen na jednom jablku denně. O tom ale dneska řeč nebude. Pojďme si společně představit ovocnou dietu a říci si o ní něco více.

Co je ovocná dieta?

„Ovocná dieta vylučuje všechny živočišné produkty, včetně mléčných výrobků. Lidé dodržující tento program jedí stravu sestávající především ze syrového ovoce,“ vysvětluje healthline.com.

Jiné druhy potravin, jako jsou obiloviny, luštěniny a hlízy, jsou výrazně omezeny nebo zcela vyloučeny. Vařenému jídlu se při dodržování ovocné diety vyhýbáte, ať už jde o cokoli.

Není dieta jako dieta

Ovocná dieta se setkává s různými provedeními. Neexistuje jeden konkrétní způsob, jak byste měli pojmout ovocnou dietu.

Někteří jedí pouze ovoce, které spadlo na zem, omezují tím ovoce, které bylo utrženo. Jiní nebudou jíst žádná semena, protože ta mají schopnost stát se živými rostlinami.

A co množství?

Ve spojitosti s dietami jsme často zvyklí na mnohá omezení, ať už jde o volbu surovin, nebo o jejich zkonzumované množství. Při ovocné dietě je to ale trochu jinak.

„Neexistuje žádný limit na množství ovoce, které můžete při dietě sníst – většina lidí má tendenci sníst tolik, kolik zažene jejich hlad,“ píše medicalnewstoday.com.

Má ovocná dieta nějaká rizika?

Mnoho lidí je už, co se diet týče, poměrně skeptických. Je totiž nechvalným pravidlem, že drtivá většina z nich s sebou přináší i určitá rizika.

Bohužel ani ovocná dieta není zalitá sluncem a má i své stinné stránky. Jedním z rizik je fakt, že je ovocná dieta velmi restriktivní a vylučuje mnoho skupin potravin.

Nezahrnuje rozsah živin, které tělo potřebuje pro optimální zdraví. Ovocná strava má také vysoký obsah cukru, což může vést k řadě zdravotních problémů.

Nedostatek důležitých živin

Na nedostatek živin při dodržování ovocné diety je potřeba upozornit. Uvědomte si, že naše tělo není schopno absorbovat živiny, které potřebuje, pouze z ovoce.

Každý, kdo dodržuje ovocnou dietu, může postrádat životně důležité živiny, včetně železa, vápníku, vitaminu D, zinku nebo omega-3 mastných kyselin.

Tyto živiny hrají zásadní roli ve fungování těla. Konzumace příliš malého množství těchto živin může vést ke zdravotním problémům, jako je špatná nálada, snížená imunita, oslabené svaly, suchá kůže i lámavé vlasy.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz