Podpořte své hubnutí: Tyto potraviny zrychlují funkci metabolismu

Zdroj: Shutterstock

„Tomu metabolismus šlape na plné obrátky, tomu se to hubne,“ proběhlo možná i vám někdy hlavou, když jste viděli člověka, jak se vesele cpe fastfoodem a přesto vypadá jako z titulní strany nějakého módního časopisu.

Nebo vás možná u srdce bodl osten žárlivosti, když si před vámi kamarádka nebo kolegyně z práce vychutnávala pořádný kus čokoládového dortu a vysvětlovala vám, že může sníst prakticky cokoli, protože její tělo je stroj, co všechno spálí. Kdežto vy jste cítili, jak přibíráte už jen z pohledu na tu sladkou dobrotu…

Hubnutí napomůže zrychlení metabolismu

Možná vám rychlý metabolismus může znít jako dobrá výmluva pro genetické dispozice, díky kterým si zkrátka jen ti vyvolení mohou dopřávat cokoli, na co mají chuť.

„Metabolismus – rychlost, jakou spalujeme kalorie – je z velké části mimo naši moc, protože je určen naším věkem, výškou a geny,“ píše prevention.com.

Pravda je ale taková, že na tom přeci jen něco bude. Pokud do stravy přidáte potraviny, které mohou mírně zvýšit rychlost metabolismu, čili počet kalorií, které vaše tělo dokáže spálit, můžete podpořit hubnutí a ztrátu hmotnosti.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Potraviny bohaté na bílkoviny, jako je maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a semena, mohou pomoci zrychlit váš metabolismus na několik hodin.

„Je to proto, že vyžadují, aby vaše tělo spotřebovalo více energie na jejich trávení,“ vysvětluje healthline.com.

A co víc, bílkoviny mohou také pomoci udržet vás sytější po delší dobu, což může zabránit přejídání. A když se nebudete přejídat, nebudete přibírat.

Potraviny s obsahem minerálů

Minerály, konkrétně železo a selen, hrají každý jinou, ale stejně důležitou roli ve správném fungování vašeho těla.

Jedno však mají společné. Oba jsou nezbytné pro správné fungování vaší štítné žlázy, která reguluje váš metabolismus.

Strava s příliš nízkým obsahem železa nebo selenu může snížit schopnost štítné žlázy produkovat dostatečné množství hormonů, což by mohlo zpomalit váš metabolismus.

Aby vaše štítná žláza fungovala co nejlépe, zařaďte do svého denního jídelníčku potraviny bohaté na selen a železo, jako je maso, mořské plody, luštěniny, ořechy a semínka.

Fazole a luštěniny

Luštěniny a fazole, jako je čočka, hrách, cizrna, černé fazole a arašídy, mají ve srovnání s jinými rostlinnými potravinami zvláště vysoký obsah bílkovin.

Zdroj: healthline.com, prevention.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz