Pít, či nepít? To je to, oč u jídla běží

Zdroj: Shutterstock

Dostatečný příjem tekutin je pro tělo důležitý, to by mělo vědět už každé malé dítě. Podle mnohých je ale vhodné znát také načasování toho, kdy člověk bude pít. Někteří odborníci tvrdí, že pít během jídla není zdravé. Jiní ale říkají přesný opak, kde je tedy pravda?

Trávení potravy začíná vlastně už v ústech, kdy člověk začne sousta rozmělňovat, produkovat sliny, což pomáhá s plynulým procesem průchodu jídla naším tělem. Na tuto skutečnost může mít podle všeho vliv i to, co a v jakém množství během jídla pijeme.

Odborníci mají různé názory. Zatímco někteří by vám jednoznačně doporučili každé sousto zapíjet, jiní vám řeknou, že pít by se během jídla nemělo. Ve skutečnosti ale neexistuje žádný důvod, proč by se měl člověk pití u jídla vyhýbat.

Můžete podpořit své trávení

Pokud z jakéhokoli důvodu chcete, klidně během jídla pijte. Voda podporuje tvorbu slin a napomáhá klouzání jídla do žaludku. Především u větších soust, které sliny nedokážou nebo nestihnou rozmělnit, je pití vhodné.

S vodou totiž jídlo sklouzne do žaludku, kde se o něj postarají žaludeční šťávy. Pití vody během jídla nebo těsně před ním dokonce vede k hubnutí.

Prokázala to studie, která u několika zkoumaných potvrdila, že každý, kdo si dá před jídlem skleničku vody, se cítí rychleji sytý a nesní tolik potravy, kolik by normálně potřeboval, aby zahnal hlad.

Tím pádem pití před jídlem nebo během něj výrazně přispívá k udržení optimální tělesné hmotnosti. Navíc, pokud si zvyknete vždy před jídlem dát skleničku vody, pohlídáte si pitný režim.

Dejte pozor na konzumaci alkoholu

Vše, co je napsáno výše, samozřejmě platí při pití čisté vody. Existuje mnoho teorií o konzumaci alkoholu během jídla. Některé tvrdí, že alkohol kvůli svému složení snižuje tvorbu slin.

Kvůli tomu dochází ke špatnému trávení. To je ale pravda jenom částečně. Hodně totiž záleží na tom, jaký alkohol pijete. A nebojte se, své oblíbené pivo ke gulášku si klidně dát můžete.

Tvrdé alkoholické nápoje snižují produkci slin až o 15 procent. Nějakého toho panáka si tedy raději nechte až po jídle, jinak vám hrozí trávicí obtíže. Podobně fungují také kyselinotvorné nápoje, mezi které se řadí i káva.

Je to čistě na vás

Pít, či nepít během jídla? Z aktuálních informací a výzkumů vyplývá, že je to čistě na vás. Někomu pití mezi sousty nevyhovuje, což není žádný problém. Napijte se před jídlem, nebo po něm.

Pokud ale máte tendenci velké kusy jídla zapíjet, nebo jste si objednali v restauraci něco pálivějšího a bez vody se zkrátka neobejdete, není se třeba bát, že by vám pití během jídla nějak ublížilo.

Vždy ale myslete na to, že voda je jistotou. Záleží na chemickém složení každého nápoje a u ochucených limonád nikdy nevíte, zda vám spíše ublíží, nebo vám pomohou dodržet pitný režim a strávit oběd.

Zdroj: medlicker.com, southernliving.com, healthline.com

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz