Perlivá voda ničí zuby a způsobuje problémy s trávením. Může ale pomoci při hubnutí

Zdroj: Shutterstock

Velká část lidí sice miluje vodu neperlivou, spousta z nás ale potřebuje ke spokojenosti tu s bublinkami. Je ale její pití vhodné? Jaká jsou zdravotní rizika při pití perlivých vod a limonád? Možná vás překvapí, že je jich celá řada.

Především v letních dnech je perlivá voda příjemnou alternativou například k šumivým alkoholickým nápojům. Je osvěžující, a někteří lidé dokonce mají pocit, že zažene žízeň lépe než voda bez bublinek. Jenomže…

Změkčuje zubní sklovinu

Pití perlivých nápojů má mnoho negativních účinků na zdraví. Jedním z nich je podle serveru Healthline například změkčování zubní skloviny.

„PH většiny šumivých nápojů je tak nízké, že může změkčovat zubní sklovinu a tím ji ponechat zranitelnější a náchylnější k poškození. Zvláště v případě, že někdo takové nápoje popíjí každý den,” vysvětlila pro Daily Mail dentální hygienistka Elaine Tilling.

Vyšší krevní tlak i problémy s trávicím traktem

Některé perlivé nápoje mohou obsahovat zvýšené množství sodíku. Ten je obecně spojen s rizikem vyššího krevního tlaku. A ten zase přispívá k onemocněním srdce.

Pití velkého množství šumivých nápojů přispívá také k problémům se zažívacím ústrojím a trávicím traktem. Jedná se například o nadýmání, plynatost a říhání, u některých jedinců ale dokonce o nevolnost či pálení žáhy.

Vědci vyvrací některé mýty

Říká se, že pití sycených vod podporuje u člověka hlad. To ale podle serveru UChicago Medicine není pravda. Jedna studie prováděná na zvířatech podle všeho dokazuje, že v tomto ohledu má perlivá voda stejné účinky jako ta bez bublin.

Web navíc upozorňuje, že pití sycených nápojů může mít pozitivní vliv na hubnutí. A to proto, že správná hydratace je podle všeho klíček ke zdravému životnímu stylu. A právě perlivá voda je v tomto ohledu nejlepší volbou.

Zdroj: BBC, UChicago Medicine, Healthline, Daily Mail

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz