Opravdu vám banán dokáže zlepšit náladu? Vědci váhají, vy však s banánovo-kokosovým smoothie nemusíte

Zdroj: Shutterstock

Banán svým tvarem připomíná jednu z nejdůležitějších věcí v našem životě. Upřímný úsměv. A nejen že ho napodobuje, on ho dokonce umí vyvolat. Obsahuje totiž hormon „štěstí“ – serotonin.

Význam serotoninu

Serotonin je přirozeně se vyskytující neurotransmiter (druh chemické látky, která přenáší zprávy mezi neurony v mozku). Tělo si dokáže serotonin vytvářet samo, ale někdy ne v množství, které potřebujeme k optimálnímu fungování.

Jednou z nejdůležitějších funkcí serotoninu je vyrovnávání nálady a jeho nedostatek souvisí s rozvojem deprese.
Tato chemická látka přispívá k celkovému pocitu pohody, což je důvod, proč jsou některá antidepresiva určena ke zvýšení hladiny serotoninu v mozku.

Tyto léky však nejsou jediným zdrojem serotoninu. Mnoho potravin, které jíme, serotonin přirozeně obsahuje. Banány jsou příkladem potraviny, která může přispívat k podpoře příznivých účinků serotoninu na zlepšení nálady.

Je v tom háček

Banány sice obsahují serotonin, ale když si jeden dáte ke svačině, na náladě se to neprojeví. Na rozdíl od jiných forem serotonin obsažený v banánech nepřekračuje hematoencefalickou bariéru, což znamená, že se nemůže dostat do mozku a doplnit tak serotonin, který si tělo přirozeně vytváří samo.

Například výzkum Hulskena však naznačuje, že banány mohou hrát nepřímou roli tím, že podporují množství serotoninu, které je mozek schopen produkovat. Tělo potřebuje ke správné tvorbě a využití serotoninu další živiny, včetně vitaminů B6 a B4, a těch mají banány dostatek.

Doporučená denní dávka vitaminu B6 pro dospělé (19-50 let) je 1,3 miligramu. Jeden středně velký banán obsahuje 0,4 mg (asi 20 % denní dávky). Abyste získali dostatek vitaminu B6 jen z banánů, museli byste jich sníst pět denně.

Další prospěšné látky

Banány sice nejsou zázračným prostředkem na zlepšení nálady, ale to neznamená, že jsou nutričně bezcenné. Jednak jsou banány nízkokalorické (v průměru kolem 105 kalorií) a neobsahují prakticky žádný tuk.

Jeden střední banán obsahuje asi 3,1 gramu vlákniny, což je 12 % doporučené denní dávky. Banány jsou také bohatým zdrojem draslíku, který podporuje buňky nervů, srdce a dalších svalů. Příliš málo draslíku ve stravě může přispívat k řadě zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku (hypertenze).

Z banánů získáte také slušnou dávku vitaminu C, který podporuje imunitní systém, banán obsahuje přibližně 17 % denní doporučené dávky.

Recept na kokosovo-banánové smoothie

Na smoothie budete potřebovat 100 g kokosového jogurtu, 3 lžíce mléka dle vlastního výběru, ½ lžičky mleté kurkumy, 3 cm čerstvého oloupaného zázvoru, 1 malý zralý banán, 1 lžičku medu, 1 lžíci ovesných vloček a šťávu z ½ citronu.

Kokosový jogurt a mléko rozmixujte a poté do mixéru přidejte kurkumu a čerstvý zázvor. Doplňte zbývající ingredience a mixujte dohladka. Pokud dáváte přednost chladnějšímu nápoji, přidejte led a znovu rozmixujte. Nalijte do sklenic a podávejte.

Zdroj: verywellmind.com, forkly.com, bbcgoodfood.com, Hulsken, S., Food-derived serotonergic modulators: Effects on mood and cognition, 2013
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz