OMAD dieta se pyšní jednoduchostí. Vyzkoušela ji i Jennifer Aniston

Zdroj: Shutterstock

OMAD dieta vychází z anglického výrazu one meal a day, tedy v překladu jedno jídlo denně. Jde o dietu založenou na přerušovaném půstu, během které máte 23 hodin denně dodržovat hladovění a 1 hodinu máte povoleno jíst. Přestože je dieta obecně hodně kritizovaná, mnoho celebrit ji dodržuje.

Jedním z největších benefitů OMAD diety je jednoduchost. Nemusíte si počítat žádné kalorie ani hlídat, co jíte. Důležité je jen to, že si dáte pouze jedno větší jídlo za den. V mnoha případech se ukázalo, že dieta skutečně funguje a lidé díky ní zhubli.

Na druhou stranu má ale OMAD dieta celou řadu nevýhod, na které je třeba si dávat pozor. Ve výsledku může být pro lidské zdraví naopak velmi nebezpečná.

Mnoho nevýhod

Pravděpodobně hlavní nevýhodou OMAD diety je to, že přes den hladovíte. Jedno jídlo denně vám sice dodá dostatek kalorií na přežití, i tak jste ale unavení, bez energie a ve stresu.

Druhým negativem je, že přijímáte větší množství potravy najednou, a to obvykle především v odpoledních nebo večerních hodinách. Lidské tělo je přitom nastaveno tak, aby potravu přijímalo rovnoměrně během celého dne.

Při výběru nevhodných potravin navíc dochází k riziku, že do těla nedostanete všechny potřebné látky, tedy že bude mít nedostatek živin a vitamínů. Obecně tak podle webu The Conversation často bývá odborníky dieta spíše kritizována.

Někteří slavní se jí přesto drží

OMAD dietu dodržuje celá řada celebrit. Patří k nim například frontman skupiny Coldplay Chris Martin, který se o ní dozvěděl od Bruce Springsteena. Ten si proces hubnutí nemůže vynachválit, i když uznává, že naučit se jíst jen jedno jídlo denně bylo zpočátku náročné.

Dalšími slavnými, kteří OMAD dietu vyzkoušeli, jsou například premiér Velké Británie Rishi Sunak, herečka Jennifer Aniston nebo herec a producent Mark Wahlberg.

Zdroj: Science Focus, Very Well Health, The Conversation, Daily Mail, Eating Well

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz