Vlkodlačí dieta: Pomáhá přerušovaný půst řízený měsíčními fázemi zhubnout?

Zdroj: Shutterstock

Vlkodlačí dieta je nová módní dieta, která kombinuje výzkumy o přerušovaném půstu s dávnými pověrami a tvrdí, že můžete zhubnout až 6 kg za den. Skutečné důkazy o její účinnosti při hubnutí však chybí.

Jak vlkodlačí dieta funguje?

Během novu a úplňku Měsíce, přibližně dvakrát do měsíce, se máte postit po dobu 1 až 3 dnů (i když někteří uvádějí až 6 dnů). Většinou se tato očistná dieta skládá ze zeleninových vývarů.

Důvod, proč půsty v tomto období provádět, je dvojí. Za prvé je to odvěká pověra, že lidská mysl a tělo jsou neodmyslitelně spjaty s fázemi měsíce.

Druhým důvodem pro půst v těchto obdobích je, že příliv a odliv Měsíce je největší, když jsou Slunce a Měsíc na stejné nebo opačné straně Země, což nastává při novoluní a úplňku. To pomáhá tělu zadržovat vodu a uvolňovat další sloučeniny, včetně tuků. Pokud se tedy v těchto obdobích postíte, budete ztrácet méně vody a více skutečné hmotnosti.

Je vlkodlačí dieta účinná?

Stejně jako při každém snižování kalorií vám i tato dieta může pomoci zhubnout. Jenže lidé mají tendenci se po ukončení půstu přejídat, takže je dost pravděpodobné, že někdo, kdo drží tuto dietu, může ve skutečnosti sníst celkově více kalorií než ten, kdo drží tradiční dietu.

Kromě toho mohou přerušovaná období půstu ve skutečnosti působit proti účelu diety a povzbuzovat tělo, aby si více kalorií ukládalo jako tuk proti dalšímu období půstu. V podstatě neexistuje žádný výzkum o tom, zda tato dieta celkově pomáhá při hubnutí.

Na druhou stranu existují nějaké výzkumy týkající se přerušovaného půstu. Některé studie ukazují, že přerušovaný půst by mohl zvýšit citlivost organismu na inzulin (např. studie Chenglin Suna z letošního roku), což by mohlo pomoci v boji proti cukrovce 2. typu. Na druhou stranu existují také důkazy, že přerušovaný půst může mít negativní zdravotní dopady.

Vlkodlačí dieta budí pochybnosti

Výsledky této diety se mohou značně lišit v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se kdo nachází, uvedla podle Daily Mail mluvčí Britské dietetické asociace Jeanette Croslandová. Podle ní se nejenže zadržování vody během menstruačního cyklu liší, ale ne u každého je cyklus synchronizován s úplňkem. Dodala, že při této dietě sice můžete zhubnout, ale úbytek vody je téměř vždy jen dočasný.

Panuje také zásadní omyl v tom, zda tělo skutečně potřebuje nějakou pomoc při detoxikaci. Dr. Sharon Horesh Bergquist, odborná asistentka na Emory School of Medicine, uvedla pro portál Health, že naše játra provádí detoxikaci přirozeně.

Půst nebo to, v jaké fázi je Měsíc, tento proces nijak nepodpoří. Co může pomoci, je dostatek výživy, zejména vlákniny a zdravých tuků, a také hydratace.

Zdroj: Daily Mail, Health, Medical Weight Loss, The list, Moon Connection, Chenglin Sun, Effect of Intermittent Fasting Diet on Glucose and Lipid Metabolism and Insulin Resistance in Patients with Impaired Glucose and Lipid Metabolism: A Systematic Review and Meta-Analysis, 2022

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz