Kvašené nápoje: Rozdíly mezi kombuchou a tibi krystaly a jejich přínosy pro naše zdraví

Zdroj: Shutterstock

V poslední době se stále více objevují zázračné nápoje, které jsou tvořeny z živých organismů. Ačkoliv toto označení často naznačuje spíše klamavou reklamu, v tomto případě se jedná o pověstnou výjimku, která potvrzuje pravidlo. Kvasící nápoje jsou pro naše těla opravdovou zdravou bombou, která může odbourat celou řadu zdravotních obtíží souvisejících s trávením či imunitou. Vyrobit si je navíc můžete i v pohodlí domova.

První a zřejmě nejznámější ze zdravých fermentovaných nápojů je kombucha. Někdy nese označení houba, ale to jen na základě svého vzhledu, je totiž hnědá a oslizlá, s houbami ale nemá nic společného. Jedná se totiž o symbiotickou kolonii bakterií a kvasinek.

Připravte si nápoj dlouhověkosti

Ačkoliv její popis a konzistence úplně nevybízí k pravidelné konzumaci, pokud se ale přemůžete, kombucha se vám bohatě odmění. Podle starých legend se totiž jedná přímo o nápoj dlouhověkosti. Nápoj z ní posílí váš imunitní systém, zlepší trávení, a může vám dokonce pomoci s alergií a revmatem.

A jak si tedy tento zázrak vyrobit? Úplně poprvé si musíte kombuchu koupit, a to i s nálevem. Tu pak můžete používat opakovaně. Pozor, kombucha se nesmí dostat do kontaktu s ničím kovovým, na pěstování je nejlepší skleněná nádoba.

Stačí jen kombucha, čaj a cukr

Nejprve si připravte nálev. Uvařte si 2 litry vody, přisypte 150 gramů cukru a 8 gramů černého čaje. Nechte 10 minut louhovat a poté slijte. Následně nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Nyní přilijte 200 mililitrů vody, ve které jste si kombuchu přinesli.

Poté můžete vložit samotnou „houbu“, a to světlejší stranou nahoru. Sklenici přikryjte utěrkou, aby se vám dovnitř nedostaly žádné nečistoty. Můžete ji připevnit gumičkou. Celý nálev vložte na stinné místo. Za týden byste tak měli mít připraven vlastní nápoj dlouhověkosti.

Tibi krystaly pomůžou zažívání i ke krásné pleti

Další variantou jsou takzvané tibi krystaly, někdy také označované jako vodní kefír. Tento nápoj je oproti kombuše více svěží a může obsahovat i malé množství alkoholu. Pomoci vám může s astmatem i oslabeným imunitním systémem. Především ženy pak jistě potěší zlepšení kvality pleti a vlasů.

Na přípravu budete potřebovat tibi krystaly, které lze bez problému objednat na internetu. Do skleněné nádoby nalijte 1 litr převařené vody, ve které rozpustíte 3 polévkové lžíce cukru. Dále přidejte sušené ovoce dle vlastní chuti, nejvhodnější jsou fíky či datle, a nakonec přisypte krystaly, zhruba 100 gramů, radí web Nourished Kitchen.

Následný postup je stejný jako u kombuchy, tedy přikrýt utěrkou a uskladnit na stinné místo. Za 3 až 4 dny byste měli mít připravený osvěžující, lehce kyselý napoj, který vám může lehce připomínat cider. Pokud je pro vás nápoj příliš silný, můžete si ho klidně zředit vodou či džusem.

Zdroj: Apetit, eKucharka, Nourished Kitchen

Autor: Markéta Mladá

Přidat na Seznam.cz