Nezatracujte hroznová semínka. Prospějí vašim kostem i mozku

Zdroj: Shutterstock

Kupujete hrozny bez semínek, protože vám při jejich konzumaci vadí? Tak to děláte velkou chybu. I semínka jsou totiž plná prospěšných látek a mají pozitivní vliv na vaše zdraví.

Plody vinné révy neboli hrozny jsou plné zdraví prospěšných látek, z nichž většina je přítomna ve slupce. V hroznech najdete antioxidanty, vitaminy (zejména skupiny B a C) i minerální látky (hořčík, draslík a mangan).

Web Healthline mezi zdravotními benefity hroznů uvádí, že mohou snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu, mohou chránit před cukrovkou a snižovat hladinu cukru v krvi, podpořit kognitivní funkce, zdraví očí a spánek. Obsahují také vlákninu, která potlačuje chuť na sladké.

Malá, ale plná antioxidantů

Nebylo by však spravedlivé vyzdvihovat jen přínosy slupky a dužiny. Semínka hroznů mají také své využití. Hroznový olej získávaný z hroznových semínek se používá v kuchyni i kosmetice. Semínka lze také využít k výrobě moučky bohaté na vlákninu a antioxidanty.

Nejčastěji se však semínka využívají v podobě extraktu, jehož zdravotní benefity jsou podloženy i vědeckými studiemi. Extrakt se vyrábí usušením a rozemletím hroznových semínek. Většina zdravotních přínosů vychází z antioxidantů, kterých najdeme v semínkách opravdu hodně.

Snižují krevní tlak

Přehled 16 studií ukázal, že užívání 100 až 2 000 mg extraktu denně významně snižuje systolický a diastolický krevní tlak.

Další studie u 29 dospělých s vysokým krevním tlakem zjistila, že užívání 300 mg extraktu denně snížilo po 6 týdnech systolický krevní tlak o 5,6 % a diastolický krevní tlak o 4,7 %.

Zlepšují pevnost kostí

Ze studie publikované v časopise Journal of Musculoskeletal & Neuronal Interactions, která zkoumala účinky vápníku a proanthokyanidinů (antioxidantů nacházejících se v hroznech) na strukturu kostí u myší, vyplývá, že zařazení extraktu z hroznových semínek do stravy společně s vápníkem má příznivý vliv na tvorbu a pevnost kostí.

Zpomalují stárnutí mozku

Předpokládá se, že kombinace antioxidačních a protizánětlivých vlastností flavonoidů zpomaluje nebo omezuje nástup neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Jedna 12týdenní studie na 111 zdravých starších dospělých osobách zjistila, že užívání 150 mg extraktu denně zlepšilo pozornost, řeč a paměť. Studie týkající se užívání extraktu u dospělých s již existujícími paměťovými nebo kognitivními problémy zatím chybí.

Až tedy budete mít příště chuť na hrozny, odpusťte semínkům, že vám občas uvíznou mezi zuby. Skrývají v sobě totiž spoustu látek, které vám mohou jen prospět, samozřejmě pokud nejste na hrozny alergičtí.  

Zdroj: Healthline, Vitalia, Woman Only, Haili Zhang, The impact of grape seed extract treatment on blood pressure ganges, 2016, Eunyoung Park, Effects of grape seed extract beverage on blood pressure and metabolic indices in individuals with pre-hypertension: a randomised, double-blinded, two-arm, parallel, placebo-controlled trial, 2016, N Yahara, Mechanical assessment of effects of grape seed proanthocyanidins extract on tibial bone diaphysis in rats, 2005, Gioacchino Calapai, A Randomized, Double-Blinded, Clinical Trial on Effects of a Vitis vinifera Extract on Cognitive Function in Healthy Older Adults, 2017

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz