Na bolesti kloubů pomohou některé bylinky. Zkuste brutnák nebo řemdihák

Bolesti_kloubu
Zdroje: pikselstock / Shutterstock.com

Artritida je obecný termín, který popisuje skupinu zdravotních stavů s příznaky zánětu kloubů, bolesti a ztuhlosti. Přírodní prostředky, lékařská ošetření, pravidelné cvičení a správná výživa mohou pomoci lidem zvládnout její příznaky. Některé z účinných bylinek vám dnes představíme.

Hned na začátek je nutné uvést, že jakoukoliv léčbu, i tu bylinkovou, je vždy dobré konzultovat s lékařem, abyste si neuškodili.

Server Medical News Today také upozorňuje, že v oblasti přírodních léčiv existuje jen málo vědeckých výzkumů. Ty dosavadní ale naznačují slibné výsledky.

Jak byliny užívat?

Server Arthritis zmiňuje pět způsobů, jakými se dají užívat bylinky na léčbu artritidy.

Nejjednodušším způsobem jsou pilulky a kapsle. Tato forma ale neumožňuje přesnější dávkování.

Další možností jsou čaje z daných částí bylin. Mnoho bylinných čajů dnes můžete zakoupit v předem stanovených dávkách v prodejnách zdravé výživy.

Krémy a gely jsou další velmi účinnou a jednoduchou formou k užívání.

Stejně tak oleje a různé tinktury. Tato forma ale bývá koncentrovanější, na což je třeba brát zřetel při dávkování.

Brutnák lékařský

Jednou z bylin, která může pomoci při artritidě, je brutnák lékařský (borago officinalis). Tato bylina obsahuje velké množství esenciální omega-6 mastné kyseliny zvané gama-linolenová kyselina (GLA).

GLA podporuje buněčnou strukturu a zdravé fungování kloubů. Tělo ji také přeměňuje na prostaglandiny, které působí jako hormony na podporu imunitního systému.

Pomáhá také zastavit zánět kloubů a může zabránit některým zánětlivým reakcím těla.

Server National Library of Medicine zmiňuje v souvislosti s touto bylinou výzkum z roku 2017, dle kterého může olej z této rostliny zlepšit příznaky revmatoidní artritidy.

Kurkuma

Kurkuma je vhodná nejen na vaření, ale uvnitř jejího stonku se nachází sloučenina kurkumin. Článek z roku 2018 uvádí, že kurkumin může napomáhat potlačení chronických zánětů.

To může být způsobeno tím, že kurkumin snižuje počet prozánětlivých buněk a naopak zvyšuje počet buněk, které pomáhají zánět regulovat. Úplně jednoduché to ale s kurkumou není.

„Potřebovali byste sníst sklenice celého koření kurkumy, abyste získali výhodu doplňku pro vážné bolesti,“ řekl pro server Arthritis Chris D’Adamo, ředitel výzkumu a vzdělávání na University of Maryland School of Medicine.

Řemdihák plstnatý

Rostlina známá také jako kočičí dráp může dle serveru Nature zlepšit bolest a funkci kloubů u lidí s osteoartrózou kolen nebo kyčlí.

Nevýhodou této byliny je ale fakt, že by ji neměly používat těhotné ženy. Užívání této byliny se doporučuje pouze v malém množství.

Zázvor

Poslední zmíněnou bylinou, ale jistě ne poslední ze všech léčivých, je zázvor. Zázvor je dle serveru Healthline známý pro snížení bolesti z osteoartrózy.

Podle studie Osteoarthritis and Cartilage z roku 2015 zveřejněné na serveru Arthritis může dlouhodobé užívání zázvoru dokonce snížit riziko invalidity související s osteoartrózou.

Pozor však na jeho nadužívání. Největším rizikem předávkování zázvorem jsou abstinenční příznaky. Zázvor může také způsobit žaludeční nevolnost, průjem a pálení žáhy.

Zdroje: Medical News Today, National Library of Medicine, MPDI, Nature, Arthritis, Osteoarthritis and Cartilage

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz