Mytí rukou před jídlem. Špinavé ruce jsou nejčastější způsob, jak přenést infekci

Mytí rukou před jídlem je důležité (zdroj: samphotostock.cz)

Mytí rukou je aktuálně velké téma. Tuto činnost bychom měli dělat neustále, minimálně v některých případech a bez ohledu na současná rizika.

Proč je mytí rukou podstatné?

Mytí rukou by mělo být v některých situacích naprostou samozřejmostí, nehledě na možná rizika, která aktuálně přináší koronavirus. Pokud např. přijdete zvenku domů a cestovali jste hromadnou dopravou, nikdy nemůžete vědět, kdo se dotýkal držadla. Při návštěvě nákupních center zase nelze tušit, kdo měl před vámi v rukou peníze, košík či vozík. Především proto musí být základní součástí hygieny i mytí rukou, což platí v dnešních dnech víc než kdy jindy.

Mytí rukou před jídlem

Jak ukazují některé průzkumy, až čtvrtina Čechů si před jídlem ruce nemyje. Jen 4 z 10 dotázaných tak činí před každým jídlem. Tuto činnost byste v každém případě neměli podceňovat především v případech, že jíte „venku“. Ačkoli mají díky aktuálně vyhlášenému nouzovému stavu zavřeno restaurace v nákupních centrech, stále „jedou“ restaurace ostatní (do 20 hodin).

Pokud jste celý den doma a chcete si dát nějakou laskominu, hygiena samozřejmě není nezbytně nutná. Mnozí lidé na druhou stranu zapomínají, že je v některých případech důležitá i při a po přípravě pokrmů. To platí především v situacích, kdy zpracováváte syrové maso, které může být zdrojem salmonely a dalších nemocí, s nimiž si poradí tepelná úprava. Proto pamatujte, že byste syrové maso měli zároveň krájet na jiném prkénku než ostatní potraviny.

Časté chyby při skladování potravin. Možná je také děláte

Jaké prostředky použít k mytí rukou?

Především dnes mnoho lidí řeší, jak si mýt ruce co nejúčinněji. Vzhledem k riziku přenosu koronaviru, jsou např. častěji nakupovaná antibakteriální mýdla. Jenže jak už říká samotný název, tyto výrobky účinkují (nebo měly účinkovat) proti bakteriím, tedy nikoli proti virům. Podobně ostatně působí i antibiotika, jež účinkují zejména proti bakteriím, ale nezabírají na onemocnění virového původu. V každém případě mnoho odborníků tvrdí, že nejúčinnější v boji s viry je obyčejné mýdlo a voda.

Upozorňujeme: stejně jako v ostatních případech platí, že všeho moc škodí. Přehnaná hygiena totiž může být kontraproduktivní. Tělo se pak stává méně odolným a u dětí dokonce může vést k alergiím.

Co jíst na posílení imunity. Možností existuje mnoho

Přidat na Seznam.cz