Můžeme vařit pouze s využitím slunečních paprsků? Někteří se o to pokoušejí

Zdroj: Shutterstock

Řekli jste někdy v nadsázce, že se v tom horku snad uvaříte? A co takhle zkusit místo sebe uvařit za pomoci slunečních paprsků rajčatovou omáčku? Jak se zdá, slunce může být, aspoň podle některých, výtečným pomocníkem v kuchyni.

Využívání slunečních paprsků při vaření se začalo mimo jiné šířit, jak jinak, na sociálních sítích. Jedním z populárních receptů jsou „sluneční těstoviny“ od tiktokerky @brunchwithbabs. Její recept obsahuje rajčata, petrželku, bazalku, citronovou šťávu, olivový olej, česnek, sůl a pepř.

Všechny přísady smíchá a nechá stát na slunci po dobu několika hodin, aby vznikla jedinečná rajčatová omáčka. Lidé v diskuzi se však pozastavují nad tím, jak moc je tato příprava pokrmů bezpečná, zejména pokud jde o teplotu a riziko bakteriálního růstu.

Ačkoliv postavení hrnce na slunce nebo uvaření vejce na kapotě auta zní trochu jako magie typu „hokus pokus“, sluneční energii využívají i solární vařiče, což jsou zařízení navržená k tomu, aby zachycovala sluneční energii a přeměňovala ji na teplo pro vaření potravin.

Jak fungují solární vařiče?

Solárních vařičů existuje několik typů. Jedním z nejběžnějších je solární trouba. Základní konstrukce zahrnuje středně velkou krabici vyloženou hliníkovou fólií a litinovou pánev. Potraviny se vloží do pánve, která se zakryje, krabice se uzavře a nechá se na slunci. Hliníková fólie a litinová pánev společně zachycují sluneční teplo a udržují ho uvnitř trouby. Výsledkem je teplota kolem 80 °C, což je pro některé pokrmy dostatečné.

Dalším typem solárního vařiče jsou vařiče se solárními panely. Tyto vařiče používají reflektory nebo misky parabolického tvaru k soustřeďování slunečního světla na jedno místo, například do dna hrnce. Tím dosahují vysokých teplot, což umožňuje rychle uvařit potraviny.

Bezpečnost při vaření na slunci

Podle amerického Úřadu pro bezpečnost a kontrolu potravin (USDA) by teplé potraviny měly být uchovávány při teplotě nad 60 °C a studené potraviny při teplotě pod 4 °C. Cokoli mezi tím je považováno za „nebezpečnou zónu“, kde teploty umožňují růst bakterií, které by mohly být pro člověka potenciálně škodlivé.

Při teplotě nad 30 °C je za nebezpečné považováno vše, co je ponecháno venku déle než hodinu. Správně by se měly potraviny připravovat při teplotě nejméně 70 °C, což je výrazně vyšší teplota než i v nejteplejším letním dni.

Pokud byste chtěli vyzkoušet solární vaření, byť za použití solárního vařiče, použijte potravinářský teploměr k monitorování teploty potravin a ujistěte se, že dosáhly bezpečné vnitřní teploty, která se pohybuje mezi 70 až 100 °C, záleží na druhu potraviny.

Zdroj: Mashed, TastingTable, Alternative Energy, EatingWell, TIkTok/@brunchwithbabs, USDA

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz