Medovina: patří mezi nejstarší a zároveň nejzdravější alkoholické nápoje

Medovina patří mezi tradiční alkoholické nápoje. Dlouho ovšem byla ve stínu jiných druhů alkoholu. Aktuálně ovšem začíná být opět oblíbená, protože příjemně chutná a navíc nám může pomoci i s některými zdravotními neduhy .

Medovina patří mezi nejstarší alkoholické nápoje světa

Výroba medoviny je doložena už ve starověkém Sumeru, tedy v jedné z prvních civilizačních kultur světa, jež existovala od 4. tisíciletí př. Kr. Konzumovala se ale zřejmě už dávno předtím. Postupně ovšem tento nápoj začalo vytlačovat pivo a víno a medovina zůstala oblíbená, anebo se uchytila tam, kde se vinné révě příliš nedařilo, nebo bylo obilí příliš důležité pro přípravu potravin. Mezi takové regiony patřila i střední Evropa. Odtud však byla ve 14. století vytlačena také, a to díky změně klimatu a pěstování vína ve vyšších oblastech, stejně jako rozšířením destilátů z islámského světa. Přesto u nás její výroba nikdy zcela nevymizela.

Kde můžeme medovinu ochutnat?

Vzhledem k tomu, že se jedná o nápoj s dlouhou historií, lze ho ochutnat na různých středověkých festivalech. V současné době mají medovinu v nápojovém lístku i mnohé bary a restaurace, což svědčí o její opětovné stoupající oblibě. Zakoupit si ji lze rovněž v různých prodejnách, a to včetně těch se zdravou výživou. V Praze navíc existuje také Muzeum medoviny s degustační prodejnou, ve které lze ochutnat a pořídit si nápoje od tradičních výrobců.

Výroba medoviny. Jak se tento nápoj připravuje?

Příprava medoviny zahrnuje několik kroků. Nejprve dochází k vaření vody a medu, a to v roztoku s cukernatostí 20 až 32 %. Poté dochází k fázi kvašení a následnému dokvašování. Dalším krokem je tzv. čeření, což zajišťuje její čirost. Poslední fází je dochucování. Ačkoli jsou základními ingrediencemi při výrobě medoviny voda a med, někdy bývají přidávána i rozličná koření, což má samozřejmě vliv na chuť, takže nepřekvapí, že je rozlišováno několik druhů.

Medovina patří mezi zdravější alkoholické nápoje

Medovina patří díky obsaženým ingrediencím k alkoholickým nápojům, která nám mohou ze zdravotního hlediska prospět. Vyskytují se v ní totiž účinné látky jako flavonoidy či fenolické kyseliny. Kladný vliv proto může mít na kardiovaskulární systém a působí rovněž antioxidačně, protizánětlivě a antibakteriálně. A některé studie dokonce uvádějí pozitivní účinky na některé závažné choroby. Obsažené antioxidanty mají např. působit proti rakovině tlustého střeva. Na druhou stranu se stále jedná o alkoholický nápoj, takže v tomto ohledu platí ono příslovečné, že „všeho moc škodí“.

Zajímavosti o medovině

  • Medovina obsahuje zhruba 20 % alkoholu, což může být i dvakrát více než víno, které má obvykle 10 až 15 %. Nicméně se obvykle nepije v takovém množství.
  • Medovinu znali i starověcí Řekové a Římané. Ti ji ovšem považovali za podřadný nápoj a preferovali jiné alkoholické nápoje jako právě víno, jež ovšem někdy dochucovali medem.
  • Medovina je variabilním nápojem. Jednotlivé druhy se liší nejen barvou, ale také chuťově. Nejčastěji se přitom pije studená (ideálně okolo 14 °C), nicméně některé druhy se mohou podávat ohřáté na cca 50 °C.
  • Do medoviny se někdy na místo vody přidává ovocná šťáva. Výsledný nápoj pak má, světě div se, svěží ovocnou chuť.
  • Ochutnat můžete také medové pivo, které ovšem může být chuťově velmi odlišné. Tímto označením se totiž zaštiťuje jak medovina s nižším obsahem alkoholu, tak pivo s příměsí medu.
Přidat na Seznam.cz