Maqui berry: možná nejúčinnější přírodní antioxidant, jenž výrazně podporuje imunitu

Prášek z maqui berry (zdroj: Samphotostock.cz)

Maqui berry jsou bobule, které u nás zatím nejsou příliš známé. To se ale pravděpodobně změní. Jedná se totiž o dosti zajímavé drobné ovoce.

Původ maqui berry

Maqui berry jsou plody rostliny, která se latinsky nazývá Aristotelia chilensis. Jak už naznačuje druhový název, původně pochází z Chile, kde roste v deštných pralesech. Přirozeně se ale vyskytuje i v Argentině, a to především na jihu této země. V současné době jsou její plody známé na mnoha místech světa, protože jsou stále častěji řazeny mezi tzv. superpotraviny.

Kde bobule maqui ochutnat?

Čerstvé maqui berry v českých obchodech jen tak neženete, protože se u nás nejedná o běžně dostupné ovoce. Máte však různé alternativy. Pořídit si můžete prášek z plodů, a to i v kapslích. Ačkoli ochutnat čerstvé plody může být problém, pokud vám jde o jejich léčivé účinky, nic vám nebrání tyto produkty vyzkoušet. Zakoupit si navíc lze i 100% přírodní šťávu z bobulí maqui.

Bobule maqui v kuchyni

Pokud seženete čerstvé bobule maqui, můžete je použít obdobně jako další druhy bobulovitého ovoce, tedy např. do ovocných salátů. Pořídíte-li si výrazně dostupnější prášek, lze ho rozmíchat ve vodě, džusu, koktejlu nebo jogurtu. Jestliže si navíc doma pravidelně připravujete smoothie, můžete ho použít jako další, velmi zdravou ingredienci. Plody maqui jsou totiž skutečně zdravé.

Maqui berry z hlediska zdraví

Maqui berry obsahují mnoho účinných látek. Jedná se především o antioxidanty, přičemž bývají řazeny mezi ovoce s nejvyšší naměřenou antioxidační hodnotou. Jsou tedy velmi účinné jako ochrana před volnými radikály. Navíc díky tomu velmi účinně podporují imunitu, takže mohou zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu. Kladný vliv navíc mají i na trávení a pokožku.

Zajímavosti o bobulích maqui

  • Bobule maqui jsou někdy nazývány také Chilean wineberry. Chuťově ovšem nepřipomínají víno, ale spíše ostružiny.
  • Maqui berry sice budete těžko shánět čerstvé, na druhou stranu můžete produkty z nich u nás sehnat v bio kvalitě.
  • Bobule maqui jsou nejprve sušeny mrazem a následně rozemlety. V této formě si je tedy můžete pořídit domů.
  • Malé plody konkrétně obsahují vitamíny, minerály, vlákninu, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy a další účinné látky.
  • Maqui berry jsou vhodné pro sportovce (zlepšují vitalitu) a vyzkoušet je mohou i lidé, kteří se snaží zhubnout (tlumí pocity hladu).
Přidat na Seznam.cz