Moravský vrabec vám neuletí. Připravuje se z vepřového masa

Moravský vrabec (zdroj: vlastní galerie autora)

Moravský vrabec je pokrm, kvůli kterému nebudete muset shánět menší opeřence. Jaký je ale jeho původ a jak je na tom z hlediska zdraví?

Původ moravského vrabce

Moravský vrabec je pokrm, který sice nemá nic společného s dvojnohými, teplokrevnými a vejce snášejícími obratlovci, ale skutečně pochází z Moravy. Vznikl totiž na Slovácku, odkud se postupem času rozšířil i na zbytek českého území. V současné době patří mezi nejoblíbenější pokrmy, jež jsou v našich kuchyních připravovány, ač jsou s příklonem ke zdravějšímu životnímu stylu na ústupu.

Co je moravský vrabec?

Moravský vrabec není připravován z vrabců, ale z pečeného vepřového, často tučnějšího masa. Mnohdy se při jeho přípravě používá vepřová plec, která je opravdu tučnější, na druhou stranu mnoha lidem velmi chutná a oblíbená je i proto, že nabízí rozličné kulinářské uplatnění. Maso se nakrájí na kostky a při jeho přípravě se využívá i česnek, cibule, stejně jako sůl, pepř a drcený kmín.

Moravský vrabec se zelím a se špenátem

Tento pokrm se tradičně připravuje se dvěma přílohami. Často se na jídelním lístku restaurací objevuje moravský vrabec se zelím, který se podává také s bramborovým knedlíkem. Jedná se tak vlastně o vepřo knedlo zelo. Na místo zelí se nicméně může použít i špenát, který se mnohdy připravuje na cibulce na sádle, až pak se přidá špenát, podlije se smetanou a přidá česnek.

Moravský vrabec z hlediska zdraví

Že nebude moravský vrabec hitem zdravého jídelníčku, asi zdůrazňovat nemusíme. Vepřové maso sice nemusí nutně nezdravé, neboť např. vepřová kýta bývá doporučována i při dietách, takže se po něm nemusí nutně tloustnout, ale plec přeci jen nepatří mezi nejzdravější části prasete. Tento pokrm byste tedy neměli konzumovat několikrát týdně, ale maximálně jednou za čas.

Zajímavosti o moravském vrabci

  • Proč tento pokrm nese v názvu „vrabec“, když se připravuje z vepřového? Inu zřejmě proto, že jeho malé kousky připomínají malé ptáčky.
  • Na jídelních lístcích i v lidové mluvě se někdy objevuje označení „moravský brabec“, neboť tímto slovem se vrabec (i ťuhýk) označuje v nářečí.
  • Někdy (a někde) se na našem území tomuto jídlu říkalo také „dráčci“, toto označení se však dnes již téměř nepoužívá.
  • Moravský vrabec se zelím se často připravuje s typicky moravským zelím, jeho součástí tedy může být i cibule nebo slanina.
  • Pokud chcete dosáhnout ještě lepší chuti, kostky vepřového masa okořeňte už den předem. Navíc je můžete podlít pivem.
Přidat na Seznam.cz