Bobule açaí: tropické ovoce s výjimečně vysokým obsahem antioxidantů

Ovoce by mělo být nedílnou součástí zdravého jídelníčku. V posledních letech se k nám navíc dostává stále více exotických druhů, přičemž mezi nezajímavější patří bobule s názvem açaí.

Rozšíření euterpe brazilské

Açaí je bobule, která roste na stromě s názvem euterpe brazilská (Euterpe oleracea). Tomu se v Brazílii říká rovněž  açaí. Tato palma ale roste i v dalších částech Jižní Ameriky, a to v tropických nížinách (lesy v nadmořské výšce do 200 m). Ve východní části Amazonie dokonce tvoří souvislejší porosty. Samotné bobule jsou velmi oblíbené právě na tomto místě jihoamerického kontinentu.

Kde bobule açaí ochutnat?

Z euterpe brazilské je jedlý i vnitřek růstového vrcholu (tzv. palmové zelí), ale hitem posledních let jsou právě bobule, které si aktuálně můžete pořídit i u nás, často pod názvem açaí berry. Čerstvé bobule jsou ovšem v ČR prakticky nedostupné, takže si lze koupit hlavně sušené plody, prášek anebo pyré. Ve své nabídce ho mají hlavně kamenné a internetové obchody se zdravou výživou a tyto produkty seženete i v bio kvalitě.

Využití açaí berry v kuchyni

Sušené plody açaí můžete v kuchyni použít jako kterékoli jiné sušené ovoce. Přidat je lze do ovocných kaší či do müsli. Můžete je ale samozřejmě konzumovat zcela samotné. Prášek z açaí nachází uplatnění při dochucování koktejlů či smoothies, čímž tyto nápoje učiní ještě efektivnější. Pořídit si ale můžete rovněž pyré z açaí, jež je možné opět jíst samostatně, ale přidat jej lze do nápojů (džusy) anebo ho rozmíchat v müsli.

Bobule açaí a zdraví

Açaí obsahuje mnoho účinných látek. Ačkoli vědecké poznatky nejsou tak pozitivní jako některé články, které můžete najít na internetu, potvrzen už byl vysoký obsah antioxidantů, což jsou látky, které chrání organismus proti působení volných radikálů. Toto ovoce přitom účinkuje především proti peroxylovým radikálům. Plody açaí tak chrání proti oxidačnímu stresu, jehož důsledkem může být ateroskleróza, poškození zraku, jater a navíc vzniká riziko nádorových onemocnění.

Zajímavosti o bobulích açaí

  • Proč si v ČR nelze pořídit čerstvé plody? Açaí se totiž kazí již druhý den po sklizni. Vzhledem k tomu, že se jedná o amazonské ovoce, do České republiky se čerstvé nedostane.
  • Čerstvé plody vypadají podobně jako borůvky. Mají ovšem poněkud tmavší barvu.
  • Pyré z açaí můžete dát zamrazit a vyrobíte si tak zdravější alternativu ovocných nanuků. Tento produkt se totiž obvykle prodává bez obsahu konzervantů, barviv a sladidel.
  • Domorodí obyvatelé Amazonie využívají nejen bobule a výše zmíněné palmové zelí, ale z euterpe brazilské zužitkovávají rovněž listy, semena a kořen.
  • Jihoameričtí indiáni říkají bobulím açaí „ovoce bohů“. Ostatně západní rodový název stromu odkazuje k řecké bohyni Euterpé.
Přidat na Seznam.cz