„Láska prochází žaludkem“ platí i pro psy. Dopřejte svému mazlíčkovi místo granulí domácí stravu

pes u kastrolu
Zdroj: Shutterstock

Nejlepší na výrobě domácího psího žrádla je to, že přesně víte, co jde do psí misky. Nemusíte zkoumat uvedené složení zakoupeného pokrmu a odvracet se pří servírování, protože jídlo není moc voňavé.  

Zdraví psa rozhodně ovlivní i jeho strava

Je však důležité si uvědomit, že psi mají jiné požadavky na živiny než lidé a podle damndelicious je třeba vzít v potaz také velikost těla a aktivitu psa.

Pes potřebuje vysoce kvalitní bílkovinu, která se nachází v mase, mořských plodech, mléčných výrobcích nebo vejcích. Je pro něj nezbytný také tuk, který může přijmout v mase nebo přidáním oleje. Nezbytnou součástí pokrmu jsou také sacharidy, které jsou v obilovinách a v zelenině, stejně jako vápník nacházející se v mléčných produktech. Jak lidé, tak i domácí mazlíčci potřebují esenciální mastné kyseliny, které se nachází ve žloutcích a ovesných vločkách.

Není třeba se obávat složitého vyvařování a krmení produkty, o kterých jste si až do dneška mysleli, že do psí misky nepatří. Veterinární odborníci umí poradit, jak psovi připravovat chutnou domácí stravu, která plně pokryje jeho potřeby a zároveň není nijak náročná na přípravu.

Benefity domácí stravy

Domácí krmivo pro psy může vašemu psímu společníkovi prospět několika způsoby – zvláště pokud máte domácího mazlíčka, který trpí alergiemi, kožními problémy nebo citlivostí trávicího traktu.

Vysoce zpracovaná průmyslová krmiva také ztrácejí nutriční hodnotu, zatímco příprava krmiva pro psy od nuly zachovává více životně důležitých živin během procesu vaření. S čerstvým krmivem přesně víte, co váš pes dostává.

Co radí veterináři

Příprava domácího krmiva pro psy může vyžadovat trochu času a znalostí, aby bylo správně vyrobené. Domácí krmivo pro psy musí obsahovat živiny, aby psi byli zdraví. Tyto živiny by však měly být ve správném množství, aby nedostali příliš mnoho, nebo příliš málo jakékoliv živiny.

Trendy moderní doby naštěstí směřují správným směrem a stále více lidí pochopilo, že pes není „popelnice“ a potřebuje stejně kvalitní suroviny, které si dopřávají lidé.

Jaké výživové zásady byste měli dodržovat

Podle caninejournal, který uvádí celou řadu receptů schválenou veterináři, je třeba stravu přizpůsobit psovi na míru. Velikost a váha psa, zdravotní stav, věk a úroveň aktivity jsou pro sestavování jídelníčku důležité.

Co je dobré vědět o živinách

Protein (kuřecí, jehněčí, krůtí, hovězí, ryby a vařená vejce) pomáhá při růstu a údržbě buněk, tkání, orgánů, protilátek, hormonů a enzymů.

Tuk (z oleje a masa) napomáhá vstřebávání specifických vitamínů, chrání a izoluje vnitřní orgány a podporuje dobrý růst pokožky a vlasů.

Sacharidy (rýže, kukuřice a fazole) udržují zdravá střeva a zásobují glukózou kritické orgány, včetně mozku.

Minerály, včetně vápníku, draslíku, sodíku, hořčíku, železa, zinku, pomohou udržet, mimo jiné, také zdravé kosti a zuby.

Vitamíny A, B, C, D, E a K podporují zdraví očí a pokožky, imunitu a další.

Voda tvoří 60 až 70 % tělesné hmotnosti psa, takže je důležité, aby váš pes zůstal hydratovaný a jedl dobře vyváženou stravu. Dehydratace může vést k některým zdravotním problémům, proto poskytněte svému psovi přístup ke spoustě čisté, čerstvé pitné vody po celý den.

„Láska prochází žaludkem“ platí i pro psy. Dopřejte svému mazlíčkovi místo granulí domácí stravu
pes s miskou, zdroj: Shutterstock

Jednoduché jídlo, které si pes zamiluje – krůtí maso, rýže a zelenina

Jde o nízkokalorický recept, který se hodí pro psy, kteří se hlavně v zimě moc nehýbou a většinu času jsou doma. S dobrým poměrem libových živočišných bílkovin, zdravých sacharidů a zeleniny lze vyrobit z jedné dávky 12 šálků krmiva pro psy a lze jej uchovávat v chladničce až 5 dní, zbytek se dá zamrazit, a postupně nechávat přes noc pozvolna rozmrazovat v lednici na další den.

Ingredience

6 šálků vody, ½ kg mletého krocana, 2 šálky nevařené hnědé rýže, 1 lžička sušeného rozmarýnu, ½ kg balení mražené brokolice, mrkve a květáku.

Nutriční hodnoty jednoho šálku krmení

Kalorie: 97

Bílkoviny: 11 g

Tuky: 4,3 g

Sacharidy: 4,7 g

Minerály a vitamíny: železo, draslík

Jednoduchá příprava

Do hrnce se dá rozemleté maso, voda, rýže a rozmarýn. Vše se promíchá a přivede k varu. Vaří se, dokud není rýže měkká a maso uvařené. Potom se přidá zelenina a vše se ještě krátce povaří. Hotové jídlo se nechá vychladnout a může se naporcovat a uložit.

Stejně jako člověk, ani pes nemá rád pořád jednu chuť. Právě proto je dobré mu jídlo střídat a dopřát mu stejně pestrou stravu, jakou mají lidé. Receptů je opravdu hodně a udělat jednotlivé porce jídla dopředu celé krmení usnadňuje. Kromě jídla lze vyrobit pro domácí mazlíčky i celou řadu pochoutek, které nahradí komerčně vyrobené pamlsky s pochybným obsahem.

Zdroj: Caninejournal, Damndelicious, theSprucePets

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz