Kozinec blanitý: divotvorná bylinka posilující vitalitu

Kozinec blanitý – nakrájený kořen (zdroj: Samphotostock.cz)

Kozinec blanitý je asijskou rostlinou, která se používá v tradiční čínské medicíně. Její kořen lze navíc využít i v kuchyni.

Původ kozince blanitého

Kozinec blanitý je bylinka z čeledi bobovitých, kam patří také luštěniny. Pochází přitom zřejmě z Východní Asie (pravděpodobně z Číny), ale původní domovinou může být i Střední Asie (Mongolsko). Její léčivý žlutohnědý kořen je přitom v těchto oblastech využíván odedávna. Rostlina se dnes navíc vyskytuje i v Evropě, v České republice ovšem rostou jiné druhy kozince.

Kde kozinec blanitý sehnat?

Kozinec blanitý u nás sice ve volné přírodě nenaleznete, na druhou stranu si jej lze poměrně jednoduše vypěstovat, přičemž jeho semena si je možné bez problémů pořídit. Pokud se vám do pěstování nechce, případně nemáte tuto možnost, můžete si kořen této rostliny zakoupit v prášku nebo ve formě kapslí, ale také nakrájený a sušený.

Využití v kuchyni

Kořen kozince blanitého je možné využít k přípravě zdravého čaje či tinktury. V kuchyni jej ovšem můžete využít i při přípravě pokrmů. V oblasti svého původního rozšíření např. nachází uplatnění při přípravě rybích nebo drůbežích pokrmů, ale vaří se také společně s fazolemi či rýží. Vyzkoušet ho můžete rovněž při vaření polévek, takže ho lze využít různými způsoby.

Kozinec blanitý z hlediska zdraví

Kozinec blanitý je součástí tradiční čínské medicíny. Jeho účinky přitom potvrdila i moderní věda, neboť jeho kořen obsahuje různé účinné látky, a to včetně antioxidantů. Pozitivně působí především na imunitní systém, neboť podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Kladný vliv má rovněž ve stresových obdobích a pomoci může i kardiovaskulární soustavě.

Zajímavosti o kozinci blanitém

  • Čínský název rostliny zní huang qi, což znamená „posilovač chi“, podle Číňanů tedy podporuje životní sílu a vitalitu.
  • V Číně je používání kozince doloženo už před 2 000 lety. Využíván je však s největší pravděpodobností daleko déle.
  • Kořen rostliny vás možná překvapí svou chutí, neboť je nasládlý a má i tóny dřeva.
  • Léčivé účinky kozince jsou velmi široké. Někdy bývá např. uváděno, že příznivě ovlivňuje pohyblivost spermií.
  • V některých zdrojích je kozinec blanitý doporučován i při radiologii nebo chemoterapii, stejně jako lidem s virem HIV.
Přidat na Seznam.cz