Prvosenka jarní (petrklíč) může účinně pomoci dýchacím cestám. Připravit si z ní lze salát, džem nebo čaj

Prvosenka jarní neboli petrklíč (zdroj: Samphotostock.cz)

Prvosenka jarní neboli petrklíč je známým poslem jara. Méně už se ovšem ví, že se jedná o zdravou rostlinku, kterou lze využít také v kuchyni.

Rozšíření petrklíče

Prvosenka jarní neboli petrklíč je rostlina z čeledi prvosenkovitých, která roste v Asii a Evropě. Tento posel jara se na „Starém“ kontinentu vyskytuje téměř všude, ačkoli byste jej hledali marně ve Středomoří a na úplném severu. Ve střední Evropě ji na druhou stranu najdeme, na našem území ale roztroušeně a navíc je tu řazena mezi vzácnější až ohrožené druhy.

Kde si prvosenku natrhat?

Vzhledem k výše zmíněnému asi nepřekvapí, že v České republice je prvosenka jarní chráněná bylina. Její sběr ve volné přírodě tedy není povolen. Využít můžete pouze rostliny pěstované na zahradách. Pokud byste si je chtěli sami vypěstovat, vězte, že se jim nejvíce daří v polostínu a humózní půdě s dostatkem vláhy. Naopak jim nevyhovuje přihnojování umělými hnojivy.

Petrklíč v kuchyni

Prvosenka jarní je dlouhodobě vnímána jako posel jara, nicméně méně už se ví, že ji můžete využít v kuchyni. Její květy je možné použít jako ozdobu salátů, případně je přidat do polévek, ačkoli byste měli být opatrní, protože vysoká teplota jim nedělá dobře. Kuchyňské uplatnění nacházejí rovněž listy, které lze také přidat do salátů, ale můžete je vařit i jako kapustu. Rostlinu lze použít také v džemech, sirupech nebo čajových směsích.

Prvosenka jarní z hlediska zdraví

Petrklíč je poměrně účinnou léčivkou. Nejvíce účinných látek, mezi které patří flavonoidy, saponiny, glykosidy nebo silice, se nachází v kořenu. Kladný vliv přitom mají na uvolňování hlenů a zároveň usnadňuje odkašlávání, takže rostlina může najít uplatnění při rýmě a kašli. Bývá ovšem doporučována i při závažnějších dýchacích onemocněních jako při bronchitidě nebo zápalu plic.

Zajímavosti o prvosence

  • Název „prvosenka“ je odvozen z polského pierwosenka. Toto označení je přitom samo odvozeno, a to z latinského názvu „Primula“, což znamená „malá první“.
  • Lidový název „petrklíč“ je zase odvozen od sv. Petra a znám byl už v 16. století. Sv. Petr odemyká pomyslně na svůj svátek jaro, přičemž okolík rostliny při rozkvétání připomíná zuby klíče.
  • Kořeny prvosenky jarní nejenže obsahují nejvíce léčivých látek, ale zároveň jsou velmi silné. Díky tomu může rostlina žít více než 50 let.
  • Naši předci věřili, že petrklíč přivolává dobré víly. Svazečky rostliny se také dávaly k posteli nemocného, neboť se věřilo, že odhání zlé duchy.
  • Prvosenka jarní může člověku pomoci také zevně. Někdy bývá např. využívána do jarních vlasových koupelí.
Přidat na Seznam.cz