Jogurty mají na tělo blahodárný vliv. Dokonce usnadňují hubnutí

Zdroj: Shutterstock

O jogurtech se často hovoří ve spojitosti se zdravým životním stylem a způsobem stravování. Patří mezi zakysané mléčné výrobky, které obsahují prospěšné mikroorganismy mléčného kvašení. Obsahují i mnoho dalších prospěšných látek.

Kvalitní jogurt je zdrojem kvalitních bílkovin. Mimo jiné v něm najdete také vápník a řadu minerálních látek, které naše tělo potřebuje a dokáže je smysluplně využít. Nelze opomenout ani prospěšné bakterie.

Proč byste měli jogurty jíst pravidelně?

Jogurty bezesporu patří mezi oblíbené a často vyhledávané potraviny. Dají se jíst jen tak samotné, někdo si je přidává do müsli, další pro ně najde využití při přípravě chutných pokrmů. Milujeme je ke svačině i snídani.

Patří jogurt do vašeho jídelníčku? Pokud ano, děláte dobře a vaše tělo vám za to poděkuje. Pokud ale kroutíte hlavou a přiznáváte, že jogurty až tak často nejíte, je to velká škoda. Pro konzumaci jogurtů jsou i lékaři a výživoví poradci.

„Pokud bych měla vypíchnout to nejcennější, tak je to obsah vápníku, který je v kysaných mléčných výrobcích ještě lépe využitelný než v mléce,“ říká výživová specialistka sdružení STOB (Stop obezitě) Hana Málková.

„A prospěšné jsou samozřejmě i jogurtové kultury, ovlivňují příznivě náš střevní mikrobiom, který má vliv na mnoho funkcí v našem těle – od trávení, imunity až k naší psychice,“ dodává pro Deník.

Pomáhají imunitě

Zařadíte-li do svého jídelníčku kvalitní jogurty a budete je jíst pravidelně, podpoříte zdravou tvorbu laktobacilů i dalších probiotik. Jde o živé organismy, které se přirozeně vyskytují v našich střevech. Podpora tvorby probiotik a laktobacilů posiluje imunitní systém. Pro posílení imunitního systému přitom stačí jíst jogurt jednou denně po dobu jednoho měsíce.

Prospívají trávicímu traktu

Jogurtu nelze upřít ani další zdravotní benefit, prospěch pro trávicí trakt. Kysané mléčné výrobky obecně dodávají našemu tělu optimální množství nasycených mastných kyselin, které navíc napomáhají zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu v těle. Pomáhají předcházet nepříjemné zácpě a fungují i jako prevence průjmů, ke kterým dojde vlivem užívání antibiotik.

Usnadňují hubnutí

V neposlední řadě mohou být jogurty nápomocné také při hubnutí. Samozřejmě se nelze při snaze zhubnout spolehnout jen na ně. Jejich pravidelnou konzumací ale rozhodně nic nezkazíte.

Jogurty obsahují různé živiny, minerály, bílkoviny a vitamíny. Zařadíte-li do jídelníčku alespoň jeden jogurt denně, dodáte tělu potřebnou dávku bílkovin. A bílkoviny jsou jedním z klíčových faktorů pro redukci hmotnosti.

Zdroj: denik.cz, healthline.com, webmd.com, zdravestravovani.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz