Jessica Fletcher vděčila za dlouhověkost jednomu nápoji

Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv nepatřila mezi krásky a sexbomby své generace, postupně je překonala profesní kariérou, ale také zdravím a vitalitou i ve vysokém věku. Jak se herečce Angele Lansbury podařilo dožít se vysokého věku v takové formě?

Angela Lansbury zemřela v říjnu minulého roku v 96 letech. Její filmová a divadelní kariéra trvala osm desetiletí, pracovala až do své smrti (naposledy se objevila ve filmu Na nože: Glass Onion v roce 2022) a byla známá svou neutuchající energií a mladistvým vzhledem.

Za svoji první roli ve filmu George Cukora Plynové lampy byla nominována na Oscara. Oscarovou nominaci neproměnila, ale odnesla si Zlatý glóbus. Tento úspěch ještě několikrát zopakovala. V roce 2013 získala od královny Alžběty II. šlechtický titul Dáma britského impéria. Na hollywoodském chodníku slávy má hned dvě hvězdy. Celosvětovou slávu jí ale zajistil detektivní seriál To je vražda, napsala, který se točil 12 let a získal šest Zlatých glóbů a 23 dalších televizních cen, jak uvádí ČSFD. Angela v něm ztvárnila hlavní postavu Jessicu Fletcher.

Svůj život prožila po boku Petera Shawa, herce a podnikatele britského původu. Strávili spolu 53 let, dokud je v roce 2003 nerozdělila Peterova smrt. I toto náročné období však překonala a vrátila se znovu ke své práci. Pracovitost má na jejím dlouhém životě zajisté také podíl, ale Angela měla v rukávu i další triky.

Pozitivní postoj k tělu

O některé ze svých postupů se skutečně podělila v roce 1990 ve videu o domácím cvičení nazvaném „Positive Moves“ (Pozitivní pohyby).

Mluví v něm nejen o základních cvičeních, jako je protahování a procházky, nebo o svém jídelníčku, který zahrnuje ovoce k snídani a salát k obědu, ale zmiňuje také důležitost toho, co mnozí znají jako pozitivní postoj k tělu: „Vždycky jsem se snažila být pozitivní: Přijetí sebe sama je zásadní. Dejte si pokoj, na každém těle je něco, co se vám může líbit,“ cituje její slova The Recreationalist.

Nápoj pro zdravý život

Další tip, jak se dožít vysokého věku, prozradila Angela Lansbury v roce 2018 v rozhovoru pro Express: „Jsem plná energie a rozhodně se necítím na 93 let. Ráda si dám skleničku vína a beru hodně vitaminů – snad to mě udržuje při životě.“

Něco by na tom být mohlo. Mayo Clinic uvádí, že pití sklenky červeného vína má skutečně jisté zdravotní výhody – samozřejmě s mírou. Alkohol a některé antioxidanty obsažené v červeném víně mohou pomoci předcházet ischemické chorobě srdeční, což je onemocnění, které může vést k infarktu.

Ačkoli souvislost mezi těmito dvěma faktory není jasná, Mayo Clinic uvádí, že část prospěšnosti spočívá v tom, že antioxidanty v červeném víně mohou zvyšovat hladinu „dobrého“ cholesterolu, známého jako lipoprotein o vysoké hustotě (HDL). Zvýšení tohoto dobrého cholesterolu pak chrání před hromaděním špatného cholesterolu, což minimalizuje usazování cholesterolu, které může vést k ucpávání tepen.

Klinika dále vysvětluje, že právě složka známá jako resveratrol pomáhá předcházet poškození cév. Ta pochází ze slupek hroznů, a protože červené víno kvasí se slupkami hroznů déle než víno bílé, obsahuje více resveratrolu. Jak ale podotkla sama Angela, velkou roli v dlouhověkosti hrají také geny.

Zdroj: ČSFD, The Recreationalist, Express, Mayo Clinic, Slash Film, Tasting Table, Health Digest

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz