Jeho kouzlo objevili poprvé na Jindřichohradecku. Připravte si i vy neodolatelný žahour

Zdroj: Shutterstock

Červenec a srpen jsou časem borůvek. Pokud jste také vyrazili na sběr, či se teprve chystáte, určitě si část těchto lesních plodů vyhraďte na žahour, který dodá šmrnc tvarohovým knedlíčkům i palačinkám.

Základem žahouru jsou samozřejmě borůvky, i když setkat se můžete i s jahodovým či švestkovým žahourem. Borůvky prospívají našemu zdraví hlavně díky jednomu z druhů flavonoidů, který se nazývá antokyanin. Flavonoidy jsou rostlinné sloučeniny, které mají často silný antioxidační účinek.

Studie naznačují, že zvýšená konzumace rostlinných potravin, jako jsou borůvky, snižuje riziko cukrovky (např. studie I. Marukiho), srdečních onemocnění (viz studie A. Cassidy) a celkové úmrtnosti. Rostlinné potraviny mohou také podporovat zdraví vlasů a pokožky (díky vitamínu C), zvýšení energie a celkově nižší hmotnost (díky vláknině).

Žahour, nebo Žahúři?

Podle českého jazykovědce a etymologa Václava Machka může být slovo žahour odvozeno od slova žúr „kyselo“. Marie Úlehlová-Tilschová uváděla, že byl pokrm pojmenován po jindřichohradeckém rodu Žahourů, což však podle Etymologického slovníku jazyka českého, jak uvádí Wikipedie, pravděpodobně není pravda.

V každém případě Jindřichův Hradec (respektive jižní Čechy) je borůvkami proslulý. Dříve se zde z nich vařila kaše, též zvaná žahour. Kromě borůvek se do kaše dávala mouka, strouhaný perník a cukr. Od názvu kaše byla možná také odvozena přezdívka pro obyvatele Jindřichova Hradce – Žahúři, jak uvádí ve své publikaci Žahúři v Jindřichově Hradci Sabina Langerová, píše server Top Recepty.

Postupem času se z borůvkové kaše stala spíše hustá omáčka, kterou si můžete přelít třeba tvarohové knedlíky nebo vdolky. Mouka a cukr zůstaly, strouhaný perník nahradily smetana s máslem.

Recept na borůvkový žahour

Na základní recept, který uvádí Český rozhlas, potřebujete jen pár ingrediencí, a to 500 gramů borůvek, 3 až 5 polévkových lžic krystalového cukru, 1 hrnek mléka, nebo sladké smetany, 1 až 2 polévkové lžíce hladké mouky a 1 kávovou lžičku másla.

Borůvky dejte do kastrolu, podlijte zhruba 2 lžícemi vody, přidejte cukr a pomalu rozvařte. V mléku, případně smetaně, rozmíchejte hladkou mouku a přidejte společně s máslem k borůvkám. Vše chvíli povařte a máte hotovo.

Místo mouky můžete na zahuštění použít prášek vanilkového pudinku. Žahour můžete samozřejmě dále vylepšovat, zkuste přidat třeba vanilkový cukr nebo skořici.

Zdroj: Etymologický slovník jazyka českého, Top Recepty, Český rozhlas, I. Muraki, Fruit consumption and risk of type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies, 2013, A. Cassidy, A high anthocyanin intake is associated with a reduced risk of myocardial infarction in young and middle-aged women, 2013, MedicalNewsToday

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz