Je prosciutto zdravé? Obsahuje hodně soli i vitamínů

Zdroj: Shutterstock

Prosciutto už většina lidí zná. Jedná se o specifický druh sušené šunky pocházející z italské Parmy, dnes už ale známé a používané v mnoha zemích včetně České republiky. Je však zdravé? Jako u téměř každé otázky týkající se zdravého životního stylu, ani zde neexistuje jasná odpověď.

Závratné množství soli

Zaměřme se tedy na vhodnost této potraviny. Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je potřeba hodnotit, je závratné množství sodíku, jež prosciutto obsahuje.

Důvod je jednoduchý, postup při výrobě spočívá v tom, že se maso na několik týdnů až měsíců naloží do soli, popřípadě soli a koření, aby se odstranila přebytečná vlhkost a minimalizovala se pravděpodobnost vzniku bakterií.

Po nějaké době se takto naložené maso omyje, a teprve poté začnou měsíce, nebo i roky sušení, díky nimž pak vzniká finální produkt.

A jak všichni víme, právě sůl je nejhlavnějším zdrojem sodíku pro naše tělo. Podle webu Tastingtable dva plátky sušené šunky obsahují přibližně 660 mg sodíku, což je asi jedna čtvrtina maximální denní dávky pro zdravého dospělého člověka. Dlouhodobým nadměrným příjmem sodíku si tak můžeme přivodit nepříjemné zdravotní potíže.

Druhá věc, na kterou se zaměříme, je obsah tuku. Dva plátky prosciutta v sobě obsahují podle webu Livestrong asi 3,5 gramů tuku, což je na takové množství potraviny rozhodně víc, než bychom si přáli.

Všechno zlé je ale k něčemu dobré. A tak je to i s prosciuttem. Kromě zmíněného je totiž zdrojem velikého množství vitamínů a minerálů. Z těch vypíchneme například vitamíny B6, B12 nebo B2, který můžete znát pod názvem riboflavin a jenž mimo jiné pomáhá bojovat proti únavě a vyčerpání. Z minerálů je to pak třeba zinek, který je nezbytný pro imunitní systém a vývoj organismu.

Jak tedy vidíte, pokud jíte zdravě a dodržujete zdravý životní styl, určitě se nic nestane, když jednou za čas přidáte tuto italskou pochoutku do svého jídelníčku.

A jak na to?

Ani v tomto případě se fantazii meze nekladou a s prosciuttem se dá experimentovat v kombinaci se slanými, ale i sladkými chutěmi. Přidat ho můžete do jídel, která všichni známe, jako jsou například pizza nebo různé druhy salátů, popřípadě těstovinové pokrmy. Známé je pak křížení chutí prosciutta s kozím sýrem.

Ze sladkých jídel je to pak žlutý meloun obalený plátky prosciutta a sypaný čerstvou bazalkou. Dále kombinujeme s olivami, datlemi, různými druhy sýrů. Je nesčetně možností, jak ho připravit, a určitě nás žádná z nich nezklame, takže rozhodně dejte sušené šunce šanci a nebudete litovat.

Zdroj: Livestrong, Tastingtable

Autor: Denisa Weisová

Přidat na Seznam.cz