Jakými potravinami si zaděláváme na kožní problémy, a které naopak pleť vyživují a posilují

Zdroj:Shutterstock

Na trhu se setkáváme s velkým množství nabízené pleťové pečující kosmetiky a vitamínovými suplementy. Pleti můžeme pomoci ale i jinak, a to naší celkovou skladbou jídelníčku. Zjistěte, jaké potraviny jsou pro pleť strašákem, a které naopak pleť vyživují a působí proti předčasnému stárnutí a akné.

Vitamíny

Pro naši pleť je důležitý zejména vitamín B a biotin. Právě tyto dvě látky obsahují hlavně tučné ryby, například tuňák nebo losos. Nedostatek biotinu se může projevovat vysušenou pletí. Nezapomínejte si tedy párkrát do týdne naservírovat rybu.

Další surovinou, která působí blahodárně na pleť, jsou velice oblíbená chia semínka. Jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které v kůži uzavírají hydrataci a její obranyschopnost. Bohatým zdrojem mastných kyselin jsou také ořechy.

Určitě vedle již zmíněných chia semínek nezapomínejte i na další druhy semínek. Slunečnicová nebo dýňová jsou plná vitamínu E, který chrání před volnými radikály ze vzduchu. Znečištěné prostředí je všude kolem nás, ale prachové částice nedělají pleti vůbec dobře a mohou se objevovat kožní problémy a hrozí předčasné stárnutí pleti.

Jednou za čas zkuste místo obyčejných brambor uvařit batáty. Červené brambory dodají pleti velké množství vody, a dokonce mohou působit i na její odstín, a to kvůli obsahu vysokého množství vitamínu A. Tento vitamín také dominuje například v mrkni. Ale pozor, ať tyto potraviny nedominují ve vašem jídelníčku dlouhodobě. Mohli byste si tak zadělat až na nezdravý – oranžový tón pleti.

Vitamín A je také obsažen v červené paprice. Například u této zeleniny už pouhých 149 gramů splňuje denní dávku vitamínu.

Důležitým vitamínem je ještě nezmíněný vitamín C. Ten si můžete doplnit vymačkaným citronem nebo pomerančem. Vitamín C je důležitým pro ochranu pokožky před volnými radikály, ale také přispívá k tvorbě kolagenu. Působí výborně i proti nerovnoměrné pigmentaci pleti.

Pozor na lepek

Věnujte pozornost bílé mouce a produktům z ní zpracovaných. Občas se lidé trápí s akné, a na vině může být právě bílé pečivo. Zkuste proto vyměnit těstoviny, rýži nebo houskové knedlíky za komplexní sacharidy. Oblíbené jsou fazole nebo quinoa. Dopřát si můžete pečivo ze žitné mouky.

UV záření – zinek nebo lutein

Vedle vitamínů jsou důležité i ostatní látky, jako je zinek nebo lutein. Zinek se hojně vyskytuje v brokolici, která je současně bohatá i na zmíněný lutein. Obě látky působí proti oxidačním poškozením pleti a vráskám.

Působením na pleť může překvapit i konzumace kvalitní hořké čokolády. Studie ukázala, že 20 gramů hořké čokolády s vysokým obsahem antioxidantů a konzumované každý den dokázalo pomoci pokožce odolat slunečnímu UV záření, než když se konzumovala klasická čokoláda.

U čokolády ale pozor, bohužel ne každý má po pravidelném mlsání krásnou a čistou pleť. U někoho může čokoláda spouštět kožní problémy, zejména akné.

Pitný režim

U pitného režimu pro zdravou pleť je velmi důležitá čistá voda bez bublinek. Vedle vody je také výborný zelený čaj, který působí na detox organismu. Čaj působí na pleť mnohem lépe než každodenní káva s mlékem a cukrem.

Mléko není vhodné kvůli kravské bílkovině. Mléčné výrobky mohou způsobovat kožní problémy lidem, kteří mají intoleranci na laktózu.

Intolerantní test

Pro zdravou pleť je důležitá hlavně pestrá strava bohatá na rostlinné potraviny s omezením škodlivých potravin a alkoholu.

Pokud vás trápí akné nebo jiné kožní anomálie, určitě není od věci podstoupit intolerantní test na potraviny, který by mohl odhalit spouštěče akné nebo ekzému.

Zdroje: Health Clevel and Clinic, HealtLine, Ženy iPrima

Autor: Denisa Richter

Přidat na Seznam.cz