Přikrmování ptáků na zimu: Důležitá je pravidelnost i kvalitní krmivo. Pozor dejte na lůj

Zdroj: Shutterstock

Pomalu přichází nejchladnější období v roce. S klesajícími teplotami začíná mnoho z nás plnit krmítka, ve kterých ptáci nachází obživu v horších časech. I když to s nimi myslíme dobře, ne vždy máme správné povědomí o tom, co jim do krmítka chystat.

I když většina ptactva odlétá do teplých krajin, stále zde podstatná část zůstává. V zimě mají ptáci problém sami sehnat potravu. Život jim můžeme usnadnit tím, že na ně budeme myslet a plnit jim krmítka. Ale čím?

Nabídněte ptákům slunečnicová semínka i různé druhy obilovin

Jakmile se venku ochladí, v dobré víře sypeme do krmítek různé dobroty. Jste si ale jistí, že víte, co ptáčkům nabídnout a čím jim neublížit?

Web Marianne doporučuje dávat do krmítka například slunečnicová semínka. Ta totiž představují perfektní zdroj energie. Milují je brhlíci, zvonci, sýkorky i sojky.

Kromě slunečnicových semínek lze nabízet i různé druhy obilovin. Doporučujeme například pšenici, proso či ovesné vločky. Vhodná jsou také lněná semínka i drcené ořechy.

Lůj ideálně hovězí

Pověsit na strom lůj? Pro mnoho lidí je to samozřejmost. Málokdo ale ví, že lepší než vepřový lůj je lůj hovězí.

„Vhodný je hovězí lůj, vepřový pro ptáky dobrý není,“ zmiňuje Petr Malek ze spolku pro ochranu přírody Pelhřimovska pro web Český rozhlas Vysočina. „Hodně důležité je, aby to byl vnitřní orgánový tuk, ne ten ze svalů,“ dodává.

Do krmítka po menších dávkách

I když to s ptáčky v zimě myslíte dobře a chcete jim dopřávat ve velkém množství, na doporučení webu Dům a zahrada jim do krmítka přisypávejte krmení postupně.

Jakmile toho do krmítka dáte hodně, je zde poměrně velké riziko, že směs zplesniví. Zároveň platí, že byste měli krmivo kupovat jen od prověřených dodavatelů – a to ideálně v potřebách pro chovatele, v prodejnách pro kutily nebo v zahradnictví.

Důležitá je pravidelnost

Chcete-li to ptákům v zimě usnadnit, doplňujte krmítka pravidelně. Server Vlasta upozorňuje na to, že je pro ptáky v zimě hodně energeticky náročné létat sem a tam a shánět se po potravě.

Jakmile zjistí, že na vaší zahradě najdou vždy plné krmítko, poletí najisto a nebudou se zbytečně vyčerpávat hledáním jinde.

Zdroj: marianne.cz, vysocina.rozhlas.cz, dumazahrada.cz, vlasta.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz