Jak snadno a rychle umýt mikrovlnku? Vsaďte na přírodní prostředky

Zdroj: Shutterstock

Špinavá mikrovlnná trouba může být živnou půdou pro bakterie a může také vytvářet přetrvávající zápach. Zjistěte, jak můžete mikrovlnce za pomocí přírodních prostředků snadno vrátit lesk.

Jak bezpečně vyčistit mikrovlnnou troubu

Odpojte zástrčku mikrovlnné trouby a zkontrolujte, zda není poškozená. Otřete vnější nečistoty a prach vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Poté otevřete dvířka mikrovlnné trouby a zjistěte, zda se v ní nenacházejí nějaké odnímatelné části, jako jsou karuselové talíře, otočné talíře nebo kryty ventilátorů. Pokud ano, vyjměte je a umyjte ve dřezu.

Dalším krokem je odstranění zaschlého jídla a skvrn. Než však sáhnete po komerčním čisticím prostředku, zvažte své možnosti. Většina komerčních čisticích prostředků může vytvářet nepříjemné (a potenciálně toxické) výpary. Mikrovlnnou troubu a většinu dalších spotřebičů můžete vyčistit pomocí přírodních a bezpečnějších přísad.

Mýdlo na nádobí

Smíchejte mýdlo na nádobí v misce s teplou vodou, dokud neuvidíte pěnu. Pomocí utěrky z mikrovlákna vyčistěte vnější část mikrovlnné trouby a poté vyčistěte vnitřek tak, že vlhkou papírovou utěrkou odstraníte veškeré drobky nebo nečistoty.

Dávejte pozor, aby se pěna nedostala do ventilačních otvorů nebo do ventilátorů. Otřete všechny povrchy vlhkými papírovými utěrkami, abyste odstranili nečistoty a zbytky mýdla.

Jedlá soda

Smíchejte jedlou sodu a vodu do husté čisticí pasty a naneste ji na zapečenou špínu a odolné skvrny. Pastu nechte pět minut působit a poté ji spolu s nečistotami setřete navlhčenou houbou. Zbytky jedlé sody odstraňte vlhkými papírovými utěrkami. Jedlá soda dobře funguje i na běžnou troubu a sporák.

Citronová šťáva

Rozetřete citron mezi dlaněmi, aby se uvolnila šťáva, poté ho rozkrojte napůl a vymačkejte všechnu šťávu do misky vhodné do mikrovlnné trouby s jedním šálkem vody. Vhoďte do misky půlky citronu a vložte ji dovnitř mikrovlnné trouby.

Zapněte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon na pět minut a nechte misku ještě dalších deset minut stát. Opatrně otevřete dvířka, abyste se vyhnuli páře, a pomocí kuchyňských chňapek misku opatrně vyjměte. Hadříkem z mikrovlákna navlhčeným roztokem citronu a vody otřete vnější a poté vnitřní část mikrovlnné trouby.

Ocet

Chcete-li vyčistit mikrovlnnou troubu octem, naplňte misku vhodnou do mikrovlnné trouby dvěma šálky vody a dvěma lžícemi octa. Abyste minimalizovali zápach octa, můžete přidat dvě kapky svého oblíbeného esenciálního oleje.

Vložte misku do mikrovlnné trouby a nechte ji pět minut běžet na nejvyšší výkon. Roztok octa a vody nechte ještě deset minut odstát. Opatrně otevřete dvířka mikrovlnné trouby a pomocí kuchyňských chňapek misku vyjměte. Navlhčete hadřík z mikrovlákna octem a vodou a otřete vnější a poté vnitřní část mikrovlnné trouby.

Zdroj: The Maids, Good Housekeeping, Tasting Table

Autor: Dominika Jandorová       

Přidat na Seznam.cz