Iontové nápoje si snadno můžete připravit i doma. Poradíme, který se hodí k vámi zvolené aktivitě

Zdroj: Shutterstock

Domácí iontový nápoj nejen skvěle chutná, ale také vašemu tělu dodá důležité ionty. V tomto článku si nejprve povíme, k čemu přesně jsou ionty dobré, a poté si ukážeme, jak si připravit iontový nápoj doma.

V čem tkví kouzlo iontových nápojů?

Hlavním rozdílem mezi iontovým nápojem a vodou z kohoutku jsou elektrolyty. Elektrolyt podle časopisu Scientific American můžeme popsat jako minerál, který se rozpouští v tělesných tekutinách a vytváří elektricky nabité ionty.

Může jít o různé minerály, jako je vápník nebo draslík. Rychlé dodání těchto klíčových minerálů a živin je to, co odlišuje obyčejnou vodu od sportovních nápojů.

Když se potíme, nevylučujeme pouze přebytečnou vodu, ale při zvýšení tělesné teploty spalujeme také glukózu a při pocení ztrácíme sodík.

Sportovní nápoje tomu pomáhají čelit tím, že poskytují sacharidy, které vyrovnávají část ztráty glukózy, ale také výše zmíněné elektrolyty, které pomáhají nahradit ztracený sodík a další minerály.

Proč jsou elektrolyty důležité?

Elektrolyty jsou klíčové, protože na buněčné úrovni je naše schopnost udržovat správnou hydrataci kombinací vody a iontů. Když máme nedostatek klíčových minerálů, jako je sodík, naše iontová rovnováha se rozladí a ztrácíme více vody než iontů, což obvykle považujeme za dehydrataci.

Sportovní nápoje svým obsahem elektrolytů pomáhají regulovat ztrátu iontů, což udržuje hladinu vody a iontů v rovnováze, a dokonce i za extrémních okolností mohou pomoci odvrátit dehydrataci.

Typy iontových nápojů

Iontové nápoje můžeme rozdělit na dva druhy: isotonické a hypotonické. Hypotonické mají nižší osmolaritu než krevní plazma, což znamená, že mají nižší obsah iontů. Vhodné jsou při dlouhotrvajících aktivitách, jako jsou například vytrvalostní běhy, jelikož při nich z těla potem odchází především voda.

Isotonické nápoje mají shodnou osmolaritu s krevní plazmou a vhod vám přijdou zejména při krátkodobější aktivitě (do jedné hodiny), kdy potem odejde i větší množství minerálních látek.

Připravte si iso- i hypotonický drink

Na stránkách iDNES najdeme recept na isotonický i hypotonický nápoj. Oba jsou na přípravu velmi jednoduché, stačí všechny ingredience vložit do mixéru a nechat je spojit se.

Na isotonický drink si připravte 3 šálky kokosové vody, 1 šálek vody, 1/2 šálku limetkové šťávy, špetku soli a 2 lžíce medu. Hypotonický nápoj si můžete připravit z 3 šálků vody, 3/4 šálku čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, 1/4 šálku čerstvě vymačkané citronové šťávy, špetky mořské soli a 2 lžíce javorového sirupu nebo medu.

Zdroj: Scientific American, iDNES, Slunečný život, Greater than

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz