I tak obyčejné ovoce, jako je banán, může být na pranýři jako symbol rasismu

Zdroj: Shutterstock

Středoškolský učitel dějepisu ve Virginii žaluje bílého studenta desáté třídy za to, že ho urazil a posmíval se mu tím, že nechal banán ve dveřích jeho třídy. Učitel tmavé pleti to vzal jako rasistickou urážku.

Učitel vidí problém v horším světle, než jeho škola

Středoškolský učitel dějepisu přistihl svého studenta, jak nechává každý měsíc u jeho třídy na podlaze položený banán. Vyložil si věc jediným možným způsobem a rozhodl se jednat.

Joel Mungo, zkušený učitel historie, který pracuje na střední škole Menchville 21 let, řekl, že od října 2021 si všiml banánu umístěného ve dveřích jeho třídy.

„Někdo mi u dveří nechal banán. Banán byl perfektně umístěn ve dveřích,“ řekl Mungo.

6 banánů už nemohla být náhoda

Když viděl banán poprvé, považoval to za náhodu a věc pustil z hlavy. Přesně na stejném místě se ale banán objevil opakovaně, alespoň jednou za měsíc. Když se celá situace opakovala šestkrát, rozhodl se věc vyšetřit.
„Byl to zjevně úmyslný čin,“ řekl Mungo.

Mungo je jedním z mála učitelů tmavé pleti na střední škole ve Virginii, kam chodí většinou bílí studenti. Až do incidentu s banánem ale žádné rasistické projevy nepozoroval a se studenty vycházel dobře.

Banány jsou v rasistickém kontextu vždy spojovány s původem Afroameričanů, což je má přirovnávat k opicím, které jedí toto ovoce.

Záběry z kamer odhalily viníka

Mungo se obrátil na školní administrátory, kteří prošli záběry školních kamer a identifikovali jednoho z jeho bílých studentů 10. třídy, jak kráčí po chodbě s ovocem v ruce. Poté, co Mungo našel viníka, řekl, že dal studentovi příležitost, aby se přiznal, ale ten popřel, že by se dopustil nějakého provinění.

„Dal jsem studentovi šanci, aby se očistil. Zeptal jsem se ho, zda to udělal. Řekl, že ne a hrál hloupého.“

Vlažný přístup školy

Student údajně řekl, že nemá ponětí, o čem učitel mluví, a to ho hodně naštvalo. Věc tak řešilo vedení školy, které se muselo svého jediného učitele tmavé pleti zastat, ale zároveň nechtělo studenta nijak vážně poškodit. Šest dalších učitelů bílé pleti nic řešit nechtělo.

Středoškolský učitel kontaktoval rodiče studenta, kteří byli v prvním okamžiku v rozpacích a zřejmě netušili, jak se mají k věci postavit. Když byl ale jejich syn za tuto „klukovinu“ na dva dna vyloučený ze školy, vyjádřili své rozhořčení. To citlivého učitele tak ranilo, že si musel vzít volno v práci.

Mungo se s trestem nespokojil

Podle Munga je nemyslitelné, aby v roce 2022 byl takový projev nenávisti u dětí tolerován. Vyjádřil se, že je mu špatně z toho, jak se k situaci škola a rodiče postavili a celou věc zlehčili. Rasistický čin naštval Munga natolik, že se rozhodl podniknout právní kroky, aby pro příště podobným projevům nenávisti zabránil. Tvrdí, že především na školní a akademické půdě je třeba stanovit jasná pravidla, protože nejen na vysokých školách, ale už i na středních jsou běžné bombové útoky, střelba nebo oprátky.

Tečku za konfliktem bude muset udělat soud

Mungo podal žalobu na studenta, ale to podle dotázaného právníka není nejlepší volba a měl podat žalobu na vedení školy, protože by měl větší šanci na úspěch. Právník Ali Shahrestani uvedl, že škola svým lhostejným chováním podporovala nepřátelské pracovní prostředí a neudělila studentovi dostatečně důrazný trest.

„Dvoudenní suspendace je to, co by měl student očekávat, když podvádí v testu nebo vážně urazí jiného studenta,“ řekl právník Shahrestani.

Shahrestani řekl, že laxní trest školy za rasistický čin vytváří hrozný precedens a vysílá ke studentům, učitelům a komunitě signál, že takové věci společnost stále toleruje.

Zdroj: nnewsweek.com, dailymail.co.uk
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz