Hrnec od karamelu vyčistíte velmi snadno. Pomůže bod varu

Zdroj: Shutterstock

Spousta z nás už v kuchyni zkoušela vytvořit domácí karamel. Dá se udělat velmi snadno dvěma metodami, většina lidí ale pak přemýšlí nad milionem způsobů, jak odstranit připálené zbytky karamelu z hrnce. Pokud vám žádný z nich nefunguje, máme pro vás zaručený tip.

Karamel se dá udělat suchým, nebo mokrým způsobem. V prvním případě přidáváte postupně cukr na pánev a čekáte, až se rozpustí, v tom druhém ho nasypete do vody a rozpouštíte ho pomalu v ní. V obou případech ale kromě karamelu budete mít ve výsledku pěkně ušpiněný hrnec.

A ať děláte, co děláte, zbavit se připáleného karamelu z jeho dna je problém. Nepomáhá nic. Napustit vodu a nechat hrnec odmočit je asi první cesta, která vás napadne. Druhou jsou pak různé čisticí prostředky. Přitom je to ve skutečnosti tak jednoduché.

Stačí bod varu

Pokud vás trápí špinavý hrnec, z jehož dna zkrátka karamel nemůžete vydrhnout ani drátěnkou, nepomáhají ani babské rady, jako je čištění skvrn citronem či jedlou sodou, máme pro vás tip, který vám změní život.

Stačí do hrnce nalít až po okraj vodu a přivést ji k varu. Pak chvíli na plotně tekutinu míchejte a karamel se bodem varu ode dna sám odlepí. Vodu pak jednoduše vylijte do dřezu a zůstane vám téměř čistý hrnec, který už opláchnete tak, jak jste zvyklí.

Celý proces zachycuje video na TikToku, které ukazuje, jak snadné vyčištění takového na první pohled zničeného hrnce je. Podle serveru The kitchn se navíc dá proces využít například i při odstraňování skvrn po připáleném mléku, třeba po vaření pudinku.

„No, a když místo vody použijete mléko, nemusíte tekutinu vylévat, místo toho si na ní pochutnáte,“ doplnila pod TikTok video jedna z fanynek kanálu, která podobné problémy řeší doma takto dlouhodobě.

Odstraníte zbytky i z plastových misek

Někdy se stane, že člověk přelije karamel do misky, ve které na spodu zůstanou skvrny také. Bohužel, často jde o plastové nádobí, nebo zkrátka takové misky, které nejsou k postavení na plotnu právě určeny.

Ani v tomto případě nemusíte ale drhnout skvrny sto let ručně. Stačí ve varné konvici přivést vodu k varu a plastovou či keramickou misku naplnit po okraj. Karamel ode dna nádobí povolí velmi rychle, uvádí Serious eats.

Zdroj: TikTok, The kitchn, Serious eats

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz