Metoda BLW je u čerstvých maminek stále oblíbenější. Poradíme, kdy a jak s ní začít

Zdroj: Shutterstock.com

Trendem dnešní doby je u většiny maminek metoda BLW. Ve zkratce to znamená, že dítě přechází z mléka jak mateřského, tak i umělého, na nemléčnou stravu. To hlavní v metodě ale je, že odstavování závisí čistě na dítěti. Jak to tedy celé pochopit a uchopit tak, abyste to mohli vyzkoušet i u vás doma?

Znaky BLW metody

Hlavním znakem metody je samostatnost. Dítě by se mělo krmit samo vlastníma rukama. Naučí se kousat a polykat. Pokud ještě dítě nemá zuby, budeme volit měkčí jídlo, které dítě zvládne rozmělnit dásněmi.

Jednou z mnoha výhod je společné rodinné stolování. Udává to režim rodiny, ucelenost, a to na dítě působí velmi příznivě a bezpečně.

Dále je mezi znaky určitě výběr potravin, který samozřejmě vede rodič, ale konečný výběr je na dítěti. Podáváme a nabízíme tedy pestrý výběr. Určitě na dítě nesmíme tlačit v množství snědeného jídla. I to si dítě řídí samo.

Kdy začít s metodou BLW

Na webu Green Cherry doporučují dle studie začít od ukončeného šestého měsíce věku dítěte. Je to hlavně z toho důvodu, že v tu dobu je dítě schopno samo uchopit předmět do ručičky.

Dalším důvodem je trávicí soustava, která je v šestém měsíci vyvinutá tak, aby mohla absorbovat pevné jídlo.

Obecně ale platí hlavně to, že pokud dítě jeví o jídlo zájem a je schopno uchopit potravu do ruky, nebráníme mu a BLW metodu u dítěte vyzkoušíme.

Jak začít metodu aplikovat v praxi

Nezapomínejme, že v prvním roce života je pro dítě nejdůležitější mléko. Proto se začátkem BLW určitě neubírejme na kojení či dávkách umělého mléka.

Ze začátku necháváme dítě rozhodnout, zda si k obědu ochutná například avokádo, nebo bude chtít mlíčko.

Tvrdší potraviny můžeme malému strávníkovi před servírováním upravit nejlépe na páře. Jako první potraviny se doporučují: avokádo, banán, meloun, na páře upravená brokolice, vajíčková omeleta nebo ryba.

V pozdějším věku, zhruba od devátého měsíce, můžeme podávat menší celé kousky, a zařadit tak například: vařený hrášek, fazole, kousky těstovin nebo borůvky s jahodami.

Nesmíme zapomínat na vyváženost. Určitě proto mysleme na pestrost v jídelníčku, aby byl plný bílkovin, zdravých tuků, železa a zinku.

Zdroj: Green Cherry

Autor: Denisa Richter

Přidat na Seznam.cz