Hřešení v jídle je devízou mnoha Čechů. Dejte si pozor na potraviny, které zvyšují množství tuku v oblasti břicha

Zdroj: Shutterstock

Břišní tuk není jen důvodem, proč nemůžete dopnout své oblíbené džíny a bojíte se nosit upnutá trička. Je také rizikem zdravotních problémů, které by u vás mohly nastat, pokud si na něj nedáte pozor.

Nebezpečný je především viscerální tuk, který obaluje břišní orgány. Vysoká hladina viscerálního tuku je spojena se zvýšeným rizikem chronických onemocnění, jako je metabolický syndrom, cukrovka 2. typu, srdeční onemocnění a některé typy rakoviny.

Podkožní a viscerální tuk

Ani podkožní tuk není kdovíjaký svatoušek. Podkožní tuk je vrstva nacházející se přímo pod kůží. I když výrazně neohrožuje vaše zdraví a slouží jako ochrana pro orgány, má spojitost s viscerálním tukem.

Jakou? Čím více podkožního tuku máte, tím budete mít i vyšší procento viscerálního tuku. To vede k vyšší pravděpodobnosti vzniku již zmíněných zdravotních potíží.

Pozor na potraviny, které zvyšují množství břišního tuku

Ať už si to chcete připustit, nebo ne, existují některé potraviny, které se bez ohledu na to dostanou přímo do vašich střev.

Podporují tak vznik břišního tuku a samozřejmě také tolik obávané přibírání na váze, kterého se děsí především ženy. O jaké potraviny jde?

Čokoláda

Začněme tím, že si ujasníme, že ne každá čokoláda je špatná. „Ve skutečnosti je hořká čokoláda přínosem pro zdraví,“ vysvětluje eatthis.com.

Problém je v mléčné čokoládě. Oblíbené tabulky mléčné čokolády jsou plné cukru a obvykle obsahují spoustu kalorií.

Brambůrky

Kdo by si je s chutí nedal večer k televizi. Brambůrky, ať už milujete kteroukoli jejich příchuť, jsou problém hned z několika důvodů.

Nejde jen o to, že bramborové lupínky jsou plné nasycených tuků, což způsobuje nárůst břišního tuku. Nutno také dodat, že jsou pokryty solí, což způsobuje nadýmání.

To, co dělá bramborové chipsy tak špatné pro vaše břicho, není to, co obsahují, ale to, co jim chybí: schopnost, abyste se cítili spokojeně. Jen hrst nestačí, často se to zvrtne tak, že sníte rovnou celý pytlík.

Slazené nápoje

„Slazené nápoje a limonády obsahují mnohem více cukru, než si člověk uvědomuje,“ varuje healthline.com.

V jedné na první pohled neškodné láhvi se tak může ukrývat hned několik kostiček cukru. Slazené limonády je lepší nahradit čistou vodou nebo čaji.

Pizza

Pizza je druhý největší zdroj nasycených tuků. I když ji tolik milujete, pro váš břišní tuk zkrátka není žádným přínosem. Ba spíše naopak.

Zdroj: eatthis.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz