Dieta na tento týden: MIND dieta, osvěžte svou mysl s příchodem jara

Zdroj: Shutterstock

Dieta MIND se zaměřuje na stravu podporující kognitivní funkce a oddalující jejich pokles vlivem stárnutí. Zahrnuje prvky z jiných diet, které mohou pomoci snížit riziko například Alzheimerovy choroby.

Kombinace toho nejlepšího

Dieta MIND je křížencem středomořské diety a diety DASH (dieta proti vysokému tlaku) a ukázala se jako slibná prevence úbytku kognitivních funkcí.

Tradiční středomořská strava se skládá především z obilovin, luštěnin, zeleniny, ovoce, ořechů a ryb. Lidé do ní mohou zařadit také malé množství masa, vajec, mléčných výrobků a alkoholu. Dieta DASH klade důraz na ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky.

Dieta MIND kombinuje tyto stravovací návyky tím, že kromě ryb a drůbeže podporuje konzumaci mnoha potravin rostlinného původu, přičemž se snaží vyhýbat nasyceným tukům a přidaným cukrům

Zdravotní přínosy

Tento způsob stravování může doplňovat další faktory zdravého životního stylu, jako je cvičení a kognitivní trénink, a pomáhat tak chránit zdraví mozku.

Studie Marthy Morrisové naznačuje, že dieta MIND může pomoci snížit riziko Alzheimerovy choroby přibližně o 53 % nebo 35 % v závislosti na tom, zda člověk dietu dodržuje striktně nebo střídmě.

Studie Trudy Voortmanové z roku 2022 uvádí, že dodržování diety MIND je spojeno s nižším rizikem demence a spolu s cvičením a programy kognitivního tréninku by tato dieta mohla být užitečným nástrojem proti demenci.

Kromě toho práce Ashley Cherianové a kolektivu ukazuje na potenciální souvislost mezi důsledným dodržováním diety MIND a nižší mírou poklesu kognitivních funkcí po mozkové mrtvici.

Doporučené potraviny

Mezi deset doporučovaných potravin patří: zelená listová zelenina, veškerá ostatní zelenina, bobuloviny, ořechy, olivový olej, celá zrna, ryby, fazole, drůbež, víno.

Nevhodné potraviny

Dieta MIND také specifikuje druhy potravin, kterým je třeba se vyhýbat. Protože nemusí být vždy možné se těmto potravinám vyhnout úplně, měli by se lidé snažit omezit je, jak jen to bude možné. Mezi tyto potraviny se řadí: máslo a margarín, sýr, červené maso, smažená jídla, pečivo a sladkosti.

Příklad stravovacího plánu

Ovesné vločky jsou praktickou variantou snídaně, ke které si můžete přidat čerstvé bobuloviny nebo vlašské ořechy.

K obědu je vhodný těstovinový salát. Základ může být z celozrnných těstovin a k tomu můžete přidat ingredience, jako je špenát, rajče, okurka a cizrna. Poté už ho stačí jen pokapat olivovým olejem a dokořenit solí a pepřem.

Ořechy mohou být vhodnou svačinou na cesty. Případně si můžete dát kousek celozrnného chleba s tenkou vrstvou ořechového másla.

Pro vydatnou a výživnou večeři se hodí libová kuřecí prsa s čerstvými bylinkami potřená vymačkaným citronem. Jako přílohu lze podávat merlík chilský (quiona) a kapustu.

Zdroj: medicalnewstoday.com, Martha Clare Morris, MIND Diet Associated with Reduced Incidence of Alzheimer’s Disease, 2015, Trudy Voortman, MIND diet and the risk of dementia: a population-based study, 2022, L. Cherian, Mediterranean-Dash Intervention for Neurodegenerative Delay (MIND) Diet Slows Cognitive Decline After Stroke, 2019
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz