Honí vás mlsná? Tyto potraviny vám pomohou zahnat chuť na sladké

Zdroj: Shutterstock

Hubnutí a zdravý životní styl jsou někdy náročné. Zvlášť proto, že je kolem nás tolik dobrých věcí, kterých se musíme vzdát. Chuť na sladké je někdy velmi nutkavá, my vám ale poradíme, které potraviny ji mohou zmírnit.

Cukr sice uspokojuje naše chuťové pohárky, jenomže pokud je ho příliš, člověk si zadělává na velké zdravotní problémy. A nemluvíme pouze o obezitě.

„Střídání vysoké a nízké hladiny cukru v krvi u člověka způsobuje, že má na sladké stále větší chuť. Není to tedy tak, že by čokoláda naši touhu utišila, naopak ji posiluje,“ říká pro Everyday Health doktorka Dana Elia.

Ta zároveň varuje, že častá konzumace sladkého může vést k cukrovce, srdečním onemocněním, ale také problémům s játry a některým tipům rakoviny.

Jak bojovat s chutí na sladké?

Podle studie z roku 2020 vedené docentem neurověd Matthewem Potthoffem ovlivňuje naši chuť na sladké především hormon zvaný FGF21. Ten hraje roli v energetické rovnováze, kontrole tělesné hmotnosti a citlivosti na inzulín.

I na základě tohoto výzkumu byli vědci schopni zjistit, že některé potraviny mohou pomoci zmírnit lidskou chuť na sladké. Jaká jídla byste si tedy měli dát v případě, že vás takzvaně honí mlsná?

Ovoce, semínka i tmavá čokoláda

Prvním tipem je samozřejmě ovoce, které sice nějaké ty cukry obsahuje, není to ale ve velkém množství. Navíc při jeho konzumaci do těla dostanete také řadu pozitivních látek. Chuť na sladké tak utišíte zdravě.

Druhým tipem je hořká čokoláda. Vyberte si tu, která má minimálně 70% podíl kakaa. Některé studie podle Healthline ukázaly, že antioxidační a protizánětlivé účinky polyfenolů v ní obsažených mohou pomoci zlepšit zdraví srdce.

Další potravinou, která snižuje chuť na sladké, jsou chia semínka. Ty jsou dobrým zdrojem mnoha důležitých živin, včetně omega-3 mastných kyselin, rozpustné vlákniny a některých zdravých rostlinných sloučenin.

Tento druh vlákniny snadno absorbuje vodu a nabobtná, čímž ve vašich střevech vytvoří rosolovitou látku, která vám může pomoci udržet se déle plnější a zabránit touze po cukru.

K dalším jídlům, která mohou zabránit chuti na sladké, patří také jogurty, datle, sladké brambory, smoothie nápoje nebo vajíčka. Až příště budete chtít sáhnout po čokoládě, zamyslete se raději nad tím, zda doma nemáte něco z výše zmíněného.

Zdroj: Science Daily, Very Well Mind, Healthline, Everyday Health

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz