Hard Challenge 75: Náročný program pro zdravý životní styl, který odborníci nedoporučují

Zdroj: Shutterstock

Při snaze zhubnout nebo začít žít zdravě se mnoho lidí často inspiruje internetem. A různé hubnoucí programy a techniky často mohou pomoci. V poslední době se nicméně po sociálních sítích šíří takzvaná Hard Challenge 75, což lze přeložit jako těžkou výzvu 75 nebo také se můžeme setkat s označením Fitness výzva Hard 75, která je podle odborníků velmi nebezpečná.

Program Fitness výzva Hard 75 vytvořil v roce 2019 podnikatel Andy Frisella. Jedná se o způsob, jak zdokonalit tělo po fyzické stránce kombinací cvičení, zdravého jídelníčku a celkového nastavení disciplíny, popisuje Cross Rope.

Hubnutí vedlejším efektem

Cílem programu není v první řadě zhubnout. Shazování kilogramů je až vedlejším efektem. Nejdůležitější podle autora celé metody je rozvinutí psychické i fyzické síly. Aby k tomu došlo, musí se ale člověk nejprve dostat do nepohody.

Fitness výzva Hard 75 je tak velmi náročná a podle celé řady odborníků také nebezpečná. Kromě dodržování přísné diety člověk musí dvakrát denně absolvovat 45 minut dlouhý trénink. Jeden z nich musí vždy probíhat venku, a je jedno, jaké podmínky právě počasí nabízí.

Dále byste měli vypít každý den minimálně 3,5 litru vody, přečíst alespoň 10 stránek knížky a na večer se vyfotit ve spodním prádle. Jakmile některý z bodů porušíte, je nutné se vrátit na úplný začátek celé výzvy, která má trvat 75 dní, píše USA Today.

Odborníci varují

Fitness výzva je pro tělo obrovskou fyzickou zátěží. Zvláště lidé, kteří nikdy dříve necvičili, by s ní rozhodně neměli začínat. Tělo potřebuje postupné přizpůsobování novému režimu. Skočit tak do tohoto cvičebního plánu po hlavě může způsobit vážné psychické i fyzické zdravotní problémy.

Důležité je také si uvědomit, že pokud se dva a půl měsíce budete něčemu věnovat a následně váš program skončí, budete mít tendenci vrátit se ke starým návykům. Jojo efekt je v tomto případě téměř zaručeným, píše Cleveland Clinic.

Fitness výzva Hard 75 je tak možná způsobem, jak své tělo jistým způsobem vytrénovat, funguje ale především u sportovců, kteří jsou na podobné výzvy připraveni. V ostatních případech se podle všeho spíše nedoporučuje.

Zdroj: Elle, Forbes, Cross Rope, USA Today, Today, Cleveland Clinic,

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz