Halászlé: kultovní rybí polévka pro milovníky kempování

Zdroj: Shutterstock

Jaro se pomalu blíží, což nepochybně kvitují milovníci aktivit na čerstvém vzduchu. Až letos vyrazíte do přírody, můžete si připravit i halászlé.

Rybí polévka z Maďarska

Halászlé je hutná rybí polévka, která pochází z Maďarska, konkrétně z oblastí Panonské pánve a okolí řek Dunaje a Tisy. Patří přitom k pokrmům, které se dodnes vyrábějí podle tradičních postupů, protože se v této středoevropské zemi jedná takřka o kultovní pokrm. Původně se vařil v kotlíku pod širým nebem, přičemž tímto způsobem se často připravuje i dnes.

Kde halászlé ochutnat?

Halászlé je možné ochutnat v některých restauracích. Zároveň si je možné pořídit směs koření, které tvoří základ tohoto pokrmu a dokonce i zmražené halászlé. Kromě toho některé obchody prodávají kotlíkovou soupravu na outdoorové vaření rybích polévek, v němž si je můžete připravit tradičním způsobem. Musíte ovšem samozřejmě znát základní ingredience.

Složení rybí polévky

Nejdůležitějšími ingrediencemi jsou samozřejmě ryby, a to tradičně především vykostění kapři a sumci (často včetně odřezků). Do polévky dále patří zelenina (cibule, rajčata, zelené nebo žluté papriky a brambory) a koření (sladká a pálivá paprika). Do halászlí se přidávají rovněž těstoviny a použít je možné rovněž jikry a mlíčí. Polévka se přitom tradičně konzumuje s bílým pečivem.

Polévka z ptačích hnízd a slin. Za kilo této „pochoutky“ můžete zaplatit i 2 000 dolarů

Zdravotní hledisko

Středoevropská kuchyně nepatří z celosvětového hlediska právě k nejzdravějším. Nicméně právě halászlé jsou pokrmem, který je nepochybně tím lepším, co lze z hlediska zdraví v rámci tradičních receptur v této oblasti ochutnat. Polévka obsahuje ryby, zeleninu a koření, což lze všechno považovat za zdravé ingredience. Jen byste to při přípravě neměli přehánět se solí.

Gazpacho: velmi zdravá polévka ideální pro letní měsíce

Zajímavosti o rybí polévce halászlé

  • Pokud chcete vědět, co vlastně znamená název „halászlé“, pak překlad zní lakonicky – „rybí šťáva“.
  • Jde skutečně o ideální pokrm pro outdoorové aktivity. Určitě je také zná mnoho milovníků chataření, kempování nebo táboření.
  • K této rybí polévce je často doporučováno nějaké dobré maďarské víno.
  • Budete-li si polévku připravovat, měli byste polévku míchat opatrně. Kusy ryb by se totiž v opačném případě mohly rozpadnout.
  • Máte-li rádi pálivá jídla, můžete při přípravě polévky použít i chilli papričky. Stupeň pálivosti ovšem necháme na vašem zvážení.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz