Grep: zdravé ovoce, které ale může být i nebezpečné

Zdroj: Shutterstock

Grep je tropické citrusové ovoce, které je u nás tak trochu ve stínu pomerančů, limetek a citrónů. Ovšem neoprávněně.

Původ grapefruitu

Grapefruit (zkráceně grep) není jen název pro zdravé ovoce, ale také pro dřevinu, na které roste. Ačkoli citrusy jako takové mají původ v tropických a subtropických oblastech Asie, tento druh byl poprvé objeven na Barbadosu, tedy na nejvýchodnějším ostrově Karibiku. Jedná se přitom o křížence dvou jiných citrusů, a to jamajského pomeranče a pomela z Indonésie.

Esenciální oleje a další výrobky z grapefruitu

V současné době existují čtyři druhy grepu, které se liší barvou slupky plodů. Pořídit si tak můžete žlutý, červený, bílý a růžový grapefruit. Ačkoli toto ovoce nebývá v obchodech tak běžné jako např. citróny či pomeranče, sežnete jej bez větších problémů v supermarketech i dalších prodejnách. Kromě toho si je možné zakoupit i esenciální oleje, kapky ze semen a samozřejmě i různé nápoje jako limonády apod.

Grep v kuchyni

Grapefruit samozřejmě můžete konzumovat samotný, ačkoli má poněkud hořkou chuť. Jeho uplatnění v kuchyni je ale opravdu široké. Použít ho lze do ovocných salátů, lisovaných šťáv anebo do smoothie. Plátky můžete přidat do nápojů k ozdobení i k dochucení. Grep je možné využít také při přípravě sladkých pokrmů (dortů, pohárů atd.), ale také omáček a dokonce se hodí i k masu (populární je např. kuře na grapefruitech).

Léčivé účinky grapefruitu

Grep je považován za jeden z nejzdravějších citrusových plodů, když obsahuje velké množství vitamínu B1, C a K, stejně jako flavonoidů. Díky tomu zlepšuje imunitu, na lačno se může podílet na zrychlení metabolismu, kladný vliv má na krevní oběh a snižuje hladinu cholesterolu. Říká se rovněž, že pomáhá s hubnutím, což dokazují i některé studie, a zároveň s předcházením ledvinovým kamenům.

Ovšem pozor! Konzumace tohoto ovoce může vést k nežádoucím účinkům, a to v kombinaci s některými léky. Jedná se např. o některá léčiva na krevní tlak, rakovinu anebo o antidepresiva. Pokud tedy nějaké léky berete, raději se nejprve poraďte s lékařem.

Buddhova ruka: ovoce, o němž většina Čechů nikdy neslyšela. Přesto je chutné, zdravé a voňavé

Zajímavosti o grepu

  • Grapefruity se z Barbadosu dostali nejprve do Ameriky a pak i do dalších částí světa.
  • Ovoce, které si v současné době můžete pořídit v českých obchodech, pochází nejčastěji ze Španělska a Kalifornie.
  • Grapefruit se nejprve pěstoval jako okrasný strom, neboť disponuje velkými květy. Jeho plod začaly být populární až v  století.
  • Vzhledem k hořké chuti si mnoho lidí grep namáčí v cukru. To ale nebývá doporučováno, protože společně v žaludku kvasí.
  • V současné době je známo 40 léků, jež mohou vést v kombinaci s grepem k nežádoucím účinkům.

Autor: redakce

Začněte den s citrónovou vodou. Nastartuje vás

Přidat na Seznam.cz