Česnečka pomáhá. Připravit si lze i variantu pro efektivní podporu imunity

Zdroj: Shutterstock

Česneková polévka neboli česnečka patří mezi tradiční pokrmy (nejen) české kuchyně. Můžete si přitom připravit i enormně zdravou variantu.

Původ česnečky

Najít původ česnečky není vůbec jednoduché, protože se dnes připravuje na mnoha místech světa (včetně Mexika). V každém případě je česneková polévka (sopa de ajo) tradičním pokrmem ve Španělsku, takže může pocházet právě z Pyrenejského poloostrova. Od počátku své existence má každopádně pověst chudé polévky. Její výhoda nicméně spočívá v tom, že je nenáročná na suroviny i přípravu. Navíc může být dosti zdravá.

Základ česnekové polévky

Česnečka je skutečně tvořena pouze několika ingrediencemi, které jsou navíc běžně dostupné. Základem je pochopitelně česnek a pak už jsou potřeba pouze brambory a chleba. Polévku je vhodné dochutit solí, pepřem, kmínem, případně dalším kořením (např. petrželí), ale v podstatě stačí pouze tyto ingredience. Někdy se však samozřejmě používají i další suroviny jako vejce nebo sýr.

Speciální česnečka

Kromě klasické česnekové polévky si je možné připravit i některé originální varianty. Mezi ně nepochybně patří krémová česnečka, která pochází z francouzské kuchyně. Její součástí je mléko a smetana. Pokud si ovšem chcete připravit polévku, která skutečně zatočí s viry či bakteriemi, přidejte do ní kromě česneku i kájenský pepř, zázvor, cibule, tymián, kokosové mléko a citrónová šťáva. Tato polévka je tedy nejen účinná, ale má také pořádný říz.

Česneková polévka z hlediska zdraví

Česnečka je už ve svém základu zdravou polévkou. Česnek je dokonce někdy považován za všelék. Slouží např. jako prevence únavy, je bohatý na antioxidanty a navíc detoxikuje organismus. Dokonce se někdy hovoří také o protirakovinných účincích. Česnek však především obsahuje složky jako germanium, selen či vitamíny B1 a B6, které zlepšují funkci imunitního systému. Pokud si navíc připravíte výše zmíněnou speciální česnečku, obranyschopnost organismu podpoříte ještě efektivněji.

Tradiční zelňačka z červeného zelí zasytí i zahřeje v sychravých dnech

Zajímavosti o česnečce

  • Česnekové polévce se u nás dříve říkalo úkrop či oukrop. Původně se přitom připravoval tak, že se utřený česnek zalil horkou vodou a do ní se nalámal suchý chleba.
  • Česnečce se v některých nářečích říká rovněž česnekačka.
  • Tradiční španělská sopa de ajo obsahuje česnek, chléb, vejce, kuřecí vývar, ale také sherry (alkoholický nápoj z bílých hroznů).
  • Česnečka je tradičním prostředkem proti kocovině. Především silná polévka pomáhá léčit důsledky nadměrného pití.
  • Pokud chcete, aby si česnek zachoval co nejvíce účinných látek, přidejte ho do polévky až na samý závěr vaření. Tepelná úprava totiž jednotlivé složky ničí.

Autor: redakce

Co jíst na posílení imunity. Možností existuje mnoho

Přidat na Seznam.cz