Začněte den s citrónovou vodou. Nastartuje vás

Dáváte-li si hned po ránu kávu, nečiníte úplně nejlépe. Kofein totiž způsobuje tzv. biologický dluh, takže vám po odeznění může způsobit únavu. Den tedy zahajte jinak, třeba vodou s citrónem.

Voda s citrónem je velmi zdravá

Citrón je plodem citronovníku (Citrus limon), který údajně pochází z jihovýchodní Asie. Toto ovoce (stejně jako další citrusové plody) obsahuje vysoké množství vitamínu C, ale také některé důležité minerální látky (např. vápník či draslík). Pokud si tedy hned po ránu dáte sklenici vody s citrónem, uděláte dobře. Právě konzumace na lačný žaludek bývá totiž doporučováno jako nejúčinnější.

Citrónová voda je ideálně po ránu i proto, že pomůže nastartovat váš organismus. Kladný vliv má rovněž na metabolismus, detoxikaci a pozitivně působí také na trávicí soustavu. Díky těmto vlastnostem by měli zahájit den vodou s citrónem i ti jedinci, kteří chtějí zhubnout. Tento nápoj navíc pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, takže může mít kladný vliv i na kardiovaskulární systém.

Citróny chutnají kysele, ale značně zvyšují zásaditost

Samotný citrón si asi jen tak někdo nedá, protože toto ovoce chutná velmi kysele. Proto vás možná překvapí, že je doporučováno proti překyselení organismu. Ačkoli totiž citrusové plody skutečně chutnají kysele, po strávení mají zásadotvorný efekt. A vzhledem k tomu, že se většina západní stravy skládá ze zakyselujících potravin, je tato vlastnost velmi prospěšná k vyrovnání pH.

Mohou existovat nějaká rizika?

Stejně jako v případě jiných potravin a nápojů byste to ani s konzumací citrónové vody neměli přehánět. Někdy totiž bývají uváděný problematické vlastnosti s ní spojené. Díky obsahu organických kyselin může mít např. negativní vliv na chrup, případně způsobovat pálení žáhy. Ačkoli vám tedy může voda s citrónem velmi prospět, i zde platí, že všeho moc škodí.

Přidat na Seznam.cz