Francouzské madlenky budou skvělé jako vánoční pečivo

Madlenky (zdroj: Samphotostock.cz)

Francouzské madlenky jsou pečivem, které je na západě Evropy velmi populární. Hodí se také jako vánoční dobrota, jíž si ostatně letos můžete snadno připravit.

Původ madlenek

Madlenky jsou tradiční vánoční cukrovinkou, jejíž původ lze zřejmě vysledovat až do panování krále Ludvíka XV., jemuž se říkalo Ludvík Milovaný. Toho zřejmě milovala i jistá Madeleine Paulmierová, služebná polského krále a lotrinského vévody Stanislava I. Leszcyńského, jehož zetěm byl právě Ludvík XV. Žena prý právě pro něj upekla toto sladké pečivo, kterému zachutnalo.

Kde madlenky ochutnat?

Francouzské madlenky se postupem let rozšířily nejen po celé Francii, kde se mimochodem staly oblíbenou dobrotou i během vánočních svátků, ale dostaly se i do dalších zemí. V současné době si je v některých obchodech můžete pořídit i v Česku. Navíc se dají sehnat i speciální formy, které pomohou tomuto sladkému pečivu dodat tvar mušle, jenž je pro něj charakteristický.

Jednotlivé ingredience

Pokud si pořídíte formu na madlenky, můžete si je připravit i doma, a to třeba letos na Vánoce. Toto francouzské pečivo tvoří piškotové těsto a na jemno nakrájené ořechy, přičemž se nejčastěji využívají mandle. V mnoha případech se používá také cukr a nastrouhaná citrónová kůra a někdy dokonce i květy levandule, které mu dodají příjemnou vůni.

Madlenky z hlediska zdraví

Francouzské madlenky samozřejmě nepatří mezi nejzdravější potraviny, které můžete ochutnat. Na druhou stranu rozhodně nejsou zásadně problematické. Navíc si je možné připravit zdravější variantu. Stačí, když použijete poněkud jiné ingredience. Uplatnění může nalézt celozrnná mouka a na místo cukru lze využít javorový nebo agávový sirup patřící mezi zdravá sladidla.

Zajímavosti o madlenkách

  • Ačkoli se madlenky možná jmenují podle výše zmíněné Madeleine Paulmierové, existuje i pověst o tom, že název pochází od lotrinské dívky Madelaine, která údajně toto pečivo nabízela účastníkům svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela.
  • Pro tuto variantu vzniku by mohl hovořit i tvar madlenek, protože symbolem výše zmíněné pouti je právě mušle.
  • Francouzský madlenky byly v minulosti populární především ve městě Commercy, které se nachází v Lotrinsku (severovýchodní Francie). Ve skutečnosti tedy mohou pocházet právě odtud.
  • Příprava madlenek je opravdu snadná, neboť trvá pouze půl hodiny. Hojně se přitom konzumují k čaji.
  • Toto pečivo se dostalo i do francouzské literatury. Vyskytuje se např. v románu Hledání ztraceného času od Marcela Prousta.
Přidat na Seznam.cz