Erektilní dysfunkce: Jakým potravinám a nápojům se vyhýbat

Zdroj: Shutterstock

Stát se to může každému muži v jakémkoli věku. Někdy během milování s drahou polovičkou zkrátka některé části těla neposlouchají tak, jak by měly. Pokud se vám ale stávají tyto nepříjemnosti častěji, může jít o problém zvaný erektilní dysfunkce.

„Erektilní dysfunkce je definována jako trvalá nebo dočasná neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dostatečnou dobu nutnou pro kvalitní pohlavní styk,“ uvádí Česká urologická společnost.

Podle odborníků se nejčastěji problém vyskytuje u mužů ve věku nad 50 let. Není ale výjimkou ani u mladých, doplňuje Cleveland Clinic. Mezi rizikové faktory patří samozřejmě genetické dispozice a stres, často ale může za problémy také to, jak se stravujete.

Co jíst a nejíst?

Pokud trpíte erektilní dysfunkcí, je velmi důležité dávat si pozor na svou životosprávu. Mezi potraviny, které byste rozhodně neměli konzumovat, patří jídlo vyrobené z bílé mouky, dále pak strava s vysokým obsahem cukru.

Podle webu Health Central byste se dále měli vyhnout červenému masu a také masu zpracovanému, jako jsou například slaniny, párky a klobásy.

Naopak vhodnými potravinami jsou ovoce a zelenina. Studie z roku 2016 například ukazuje, že vhodné jsou především bobule, ke kterým patří i jahody, borůvky či maliny.

Jak je to s pitím?

Samozřejmě problémem je alkohol. Jeho konzumace může mít navíc dlouhodobé negativní účinky na sexuální funkci a plodnost. Nadměrné pití alkoholu může také vyvolat problémy duševního charakteru, jako jsou deprese a úzkost, které mohou způsobit psychickou erektilní dysfunkci, píše Healthdigest.

Nevhodné jsou také nápoje sycené a slazené, na limonády tak raději zapomeňte. Existují ale nějaké nápoje, které naopak mohou riziko erektilní dysfunkce snížit? Odpověď je ano.

Patří k nim například šťáva z melounu, která je potenciálně přirozenou náhražkou viagry. Mléko je další nápoj, který může zlepšit erektilní dysfunkci tím, že dodává tělu živiny. Důležité pak je samozřejmě obecně pít hodně čisté vody, díky které je tělo hydratováno a všechny jeho funkce slouží tak, jak mají.

Zdroj: Healthdigest, Cleveland Clinic, Mayo Clinic, Medical News Today, Česká urologická společnost, Health Central, Healthline, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz