Durian: velmi zdravé ovoce, jehož zápach ale snese málokdo

Ovoce durian

Durian je zdravé ovoce, které má příjemnou sladkou chuť. Přesto je dosti kontroverzní. Mnozí lidé totiž nesnesou jeho odér. V jihovýchodní Asii se dokonce na některých místech vůbec nesmí vyskytovat.

Původu durianu

Durian je tropické ovoce, které roste na devíti druzích stromu totožného názvu. Celosvětově známý je přitom zejména durian cibetkový (Durio zibethinus). Toto kontroverzní ovoce původně pocházelo z Malajsie, ale postupem času se rozšířilo i do dalších částí asijského kontinentu. V současné době se nejvíce pěstuje v Thajsku. Známé je ovšem rovněž v euroamerickém světě.

Kde si durian pořídit?

Pokud by vás zajímalo, co je to ten durian vlastně zač, musíme vás zklamat. Jeho pořízení totiž není v České republice právě nejsnazší. Přesto se sehnat dá, a to nejčastěji v sušené formě. Čerstvé ovoce je ovšem k sehnání v SAPĚ a některých dalších vietnamských tržnicích. A pokud byste si chtěli durian jako strom vypěstovat, dají se sehnat i sazenice, ačkoli v našich podmínkách se mu asi příliš dařit nebude.

Využití durianu

Durian lze samozřejmě konzumovat samotný, tedy pokud vás na první „dobrou“ neodradí jeho „vůně“. V Asii se ovoce používá rovněž k dochucení sladkostí – zmrzlin apod. Vyrábí se z něj i džemy a můžete jej použít také jako ingredienci do smoothie. Uplatnění ale nachází i v polévkách. Navíc se využívají též semena, která se buď vaří, anebo smaží.

Durian a zdraví

Durian je některými lidmi považován za superovoce. Obsahuje totiž neuvěřitelné množství některých účinných látek. Jedná se především o vitamín C, ale také některé minerály jako železo či draslík. Proto mu bývají přisuzovány mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Měl by např. zlepšovat kvalitu pokožky, především ale snižovat krevní tlak a zlepšovat sílu svalů. Jde tedy o výtečnou potravinu pro fyzicky aktivní lidi.

Zajímavosti o durianu

  • Lidé se děli na dva tábory. Některým durian příjemně voní, pro další však představuje zdroj nesnesitelného zápachu.
  • Vzhledem k této jeho vlastnosti je v jihovýchodní Asii zakázán v městské a letecké dopravě, stejně jako v hotelech.
  • Díky kombinaci sladké chutě a zápachu přirovnal spisovatel Anthony Burgess konzumaci durianu ke konzumaci slaďoučkých malin v záchodě.
  • Gurmán Richard Sterling zase „vůni“ durianu popsal jako směs prasečích výkalů, terpentýnu a cibule ozdobenou špinavými ponožkami z tělocvičny.
  • Pokud durian přesto vyzkoušíte a nebude vám zapáchat, neměli byste jej konzumovat v kombinaci s alkoholem. Je to totiž dosti nebezpečné.
Přidat na Seznam.cz