Železo jako důležitý mikroelement pro správné fungování lidského organismu

Špenát jako potravina s vysokým obsahem železa

Železo patří mezi minerální látky, které jsou důležité pro správné fungování lidského organismu. Při jeho nedostatku (nejen) ze stravy totiž mohou nastat závažné komplikace.

Potraviny s vysokým obsahem železa

Železo patří z hlediska výživy člověka mezi tzv. mikroelementy. Nejvíce tohoto minerálu se nachází v hemoglobinu (až 70 %), tedy v krevním barvivu obsaženém v tělech obratlovců a některých dalších živočichů. Člověk získává železo ze stravy, přičemž se nachází v červeném mase a vnitřnostech, ale také v rostlinných potravinách, jako jsou např. luštěniny, dýňová a sezamová semínka, špenát anebo mladý ječmen.

Upozorňujeme: ke správnému vstřebávání železa je důležitý i dostatečný příjem vitamínu C.

Důležitost železa pro lidské zdraví

Hlavní funkcí železa u člověka je transport kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxidu uhličitého (CO2) z tkání do plic. Jde tedy o proces nádechu a výdechu. Železo navíc přispívá k dobrému stavu červených krvinek. Dále se využívá k výstavbě krevních bílkovin potřebných k metabolismu potravy, trávení a oběhu krve. Proto je tento mikroelement opravdu podstatný pro správné fungování lidského organismu.

Nedostatek železa

Nedostatek železa může vést k sideropenické anémii neboli chudokrevnosti. Příčinou může být právě nedostatečný příjem v potravinách. Problémem přitom bývá např. špatně vyvážená vegetariánská a veganská strava. Existují ovšem i další příčiny. Na vině může být rovněž dlouhodobá ztráta krve. Ohroženy tedy bývají ženy se silným menstruačním krvácením a problematické jsou i hemoroidy.

Nadbytek železa

Ačkoli většina problémů se železem spočívá v jeho nedostatku, za určitých okolností se může objevit i nadbytek, neboť existuje možnost hromadění ve tkáních. Ačkoli se přetížení železem rozvíjí pomalu, v konečném důsledku může vést k poškození některých orgánů. S nadbytkem železa souvisí rovněž hemochromatóza, tedy onemocnění, při kterém buňky střevní sliznice přijímají nadměrné množství železa, jež se díky tomu ukládá do některých orgánů (játra, srdce apod.).

 

Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News
  • 67
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*