Doušek horkého čaje v sychravém podzimu, sousto voňavého jídla rovnou z plotny a jazyk je v ohrožení. Co dělat?

popaleny jazyk
Zdroj: Shutterstock

Když jste příliš nepozorní nebo nedočkaví, abyste si všimli, že z vašeho talíře stále stoupá pára nebo máte příliš velký hlad, pravděpodobně vás nemine spálený jazyk. Ale co uděláte, když polévka, latte nebo pizza s pekelně horkým sýrem překvapí váš jazyk jinak, než jste čekali?

Z lékařského hlediska drobné popálení nevyžaduje lékařské ošetření. Je to však velice bolestivý zážitek.

Co způsobuje pálení v ústech?

To, co dělá první sousto tak lahodným, je také to, díky čemu jsou ústa citlivá na extrémní teploty. Jemné tkáně uvnitř úst umožňují lidem ochutnat různé chutě, ale také se snadno zraní. Pouhé jedno kousnutí nebo doušek může způsobit popáleniny prvního stupně nebo poškození první vrstvy pokožky.

Jak vyléčit popálený jazyk a ústa

Drobné popáleniny úst obvykle nejsou vážné a vymizí během několika dnů. Člověk, který má popáleniny, však zažívá pocit nepohodlí a v prvních dnech lze hovořit o bolesti, která však není nijak nezvladatelná.

Dobrá ústní hygiena je určitě základním faktorem, který zabraňuje vzniku nepříjemné infekce, obzvláště pokud se na jazyku kvůli popálení udělá puchýř. Je však třeba dávat pozor na obsah ústních vod na bázi alkoholu. Ty naopak mohou bolavý jazyk dráždit a vyvolat ještě větší pocit bolesti. Rozhodně by se mělo vynechat i čištění jazyka.

Velice osvědčený způsob je oplach solným roztokem. Právě sůl je dvojnásobným pomocníkem. Dokáže zmírnit nepříjemný bolestivý pocit a zároveň snižuje riziko infekce na minimum.

První pomoc proti nepříjemné bolesti je přímo v kuchyni. Spálený jazyk potřebuje co nejstudenější vodu. Ta je naštěstí vždy přímo v kuchyni. Dokáže zmírnit pocit bolesti. Pokud dojde k popálení třeba po zakoupení jídla či pití v pouličním stánku, nezbývá než se soustředit na vzduch a dýchat intenzivně ústy, aby došlo k ochlazení.

Kdy vyhledat lékařskou péči při popálení úst

Epiglottis je chlopeň, která zakrývá průdušnici. Nachází se pod zadní částí jazyka. Popáleniny úst se stávají závažnějšími, pokud je tato část úst zanícená nebo oteklá. V případě spáleného jazyka u dětí, je nezbytná obezřetnost. Jejich dýchací cesty jsou užší a s otokem by se mohly ucpat. Na místě je vyšetření u lékaře.

Jaká doba pro odeznění příznaků popálení jazyka je ještě únosná

Regenerace jazyka je ve většině případů rychlá. Pokud problémy po dvou týdnech neodezní, je čas vyhledat lékaře.

Co je dobré a co škodí popálenému jazyku

Pokud jste milovníky kořeněných jídel, je potřeba je na pár dní vynechat. Tato jídla stejně jako alkohol jsou dráždivá a mohou způsobit pocit bolesti. Naopak mléčná jídla vyvolávají hojivý efekt. Pokud jde o cukr, který má údajně být pomocníkem při problémech se spáleným jazykem, neexistují žádné studie, které by to potvrdily.

Zdroj: Healhline, Insider

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz