Dieta na tento týden: Banánová dieta má jednoduchá pravidla

Zdroj: Shutterstock

Ranní banánová dieta je jednoduchý plán, který se spoléhá na vlastnosti banánů bohatých na živiny, které vám pomohou rychle zhubnout. Navíc banány musíte jíst pouze ke snídani, jinak je výběr jídel na vás.

Jednoduchá pravidla

Ranní banánová dieta pochází od manželů z Japonska: Sumiko Watanabe je lékárnice a odbornice na preventivní medicínu. Její manžel Hamachi vystudoval tradiční čínskou medicínu a poradenství.

Dieta nabádá k tomu, abyste jedli ovoce, uvědomovali si míru hladu a sytosti a večeřeli do 20:00. Neexistují žádné přísné jídelní plány ani počty kalorií. K obědu a večeři budete jíst to, co vždycky, ale přestanete, když budete na 80 % sytí, a po večeři vynecháte dezert.

Plán také doporučuje chodit spát do půlnoci a zdůrazňuje důležitost dobrého spánku, stejně jako vedení stravovacího deníku.

Rozvržení pokrmů

K snídani se podle diety jí banány a pije voda pokojové teploty. Banány musí být syrové, nikdy ne vařené nebo mražené. Můžete je nahradit jiným ovocem, ale pouze jedním druhem na jedno jídlo.

Pokud máte stále hlad, počkejte 15 až 30 minut a můžete sníst něco jiného. K obědu a večeři můžete jíst, co chcete, ale dieta doporučuje japonské jídlo, zejména rýži.

Každý den máte povolenou pouze jednu svačinu v odpoledních hodinách, což je také jediná doba, kdy jsou povoleny sladkosti. Dieta také doporučuje vyhýbat se po většinu času mléčným výrobkům a zmrzlině.

Všeho s mírou

Ačkoli jsou banány určitě prospěšné, neměli byste zapomínat i na jiné ovoce. V porovnání s ostatním ovocem, jako jsou bobuloviny, hrušky a jablka, mají banány vyšší obsah vlákniny, v jedné porci je jí více než v třešních, avokádu nebo hroznech, ale na druhou stranu mají banány také více energie (kalorií).

Nicméně vzhledem k tomu, že doporučení pro vyváženou stravu zahrnuje 3 až 5 porcí ovoce denně, lze banány do zdravého jídelníčku určitě zařadit, i když je cílem zhubnout. Protože banány zasytí, jsou výživné a lze je kombinovat s řadou dalších potravin.

Proč ji zkusit

Ranní banánová dieta bude pravděpodobně fungovat jednoduše proto, že budete jíst méně. Na ranním banánu však není nic, co by nějak výjimečně podporovalo hubnutí.

Na tom, že po osmé hodině večerní nebudete nic jíst, také není nic magického. Přestat jíst, když jste na 80 % sytí, pomůže také.

Málokterý jiný dietní program se zaměřuje na spánek, jako tento, ale četné studie (např. Coopera a kolektivu) ukazují, že lidé, kteří spí 7 až 9 hodin denně, váží méně. Když jste unavení, je pravděpodobnější, že se budete přejídat a jíst nezdravá jídla.

Pokud se necítíte na velké změny, mohla by být banánová dieta pro vás ta pravá, protože jde spíše o postupný přechod ke zdravému stravování a hubnutí. Pokud si tyto dovednosti zařadíte do své rutiny, uvidíte, že váha bude klesat.

Zdroj: webmd.com, medicoverhospitals.in, Christopher B Cooper, Sleep deprivation and obesity in adults: a brief narrative review, 2018
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz