Akné a nevzhledné pupínky dokážou naši pleť pořádně potrápit. Vyvolat ho může konzumace běžných potravin

Zdroj: Shutterstock

Dnes snad už nikdo nevěří tomu, že akné trápí jen dospívající. Tohle běžné kožní onemocnění postihuje cca 10 % světové populace a nevyhýbá se ani dospělým. Za vznik akné může mnoho faktorů – produkce kožního mazu, bakterie, hormony nebo ucpané póry a záněty.

Existuje i spojitost mezi akné a určitými potravinami. Ty podle všeho mohou způsobit vznik akné nebo jeho stav výrazně zhoršit, pokud už tímto kožním problémem trpíte. O jaké potraviny jde a máte je ve svém jídelníčku i vy?

Cukr

Jestli má nějaká surovina co dočinění s akné, pak je to cukr. Asi nikoho nepřekvapí, že jsme jej dali hned na první místo v seznamu.

Potraviny, jako různé sladkosti, slazené nápoje a podobně, jsou bohaté na rafinované sacharidy. Ty se rychle vstřebávají do krevního řečiště a zvyšují hladinu cukru.

Mléčné produkty

U mléčných výrobků je to trochu sporné. Někomu nevadí a jinému nedělají dobře. Zkuste na sobě vypozorovat, jak vaše tělo na konzumaci mléčných výrobků reaguje.

Fast food

„Akné je silně spojeno s konzumací stravy bohaté na kalorie, tuky a rafinované sacharidy,“ píše healthline.com.

Námi tolik oblíbené rychlé občerstvení, jako jsou hamburgery, nugety, párky v rohlíku, hranolky, limonády a mléčné koktejly, může zvýšit riziko akné nebo přispět k jeho viditelnému zhoršení.

Čokoláda

Čokoláda si zaslouží svoji vlastní příčku v seznamu potravin, které mají negativní dopad na vznik nebo průběh akné.

Výjimkou je kvalitní, vysokoprocentní čokoláda, jejíž konzumace se bát nemusíte. Ale přeslazené cukrovinky už mohou být problém.

Potraviny bohaté na omega-6

„Omega-6 tuky mají zánětlivý charakter, proto může konzumace potravin, ve kterých jsou obsaženy, vyvolat kožní problémy a nevzhledné pupínky,“ píše skinkraft.com.

Jaké potraviny naopak mohou pomoci?

Stejně jako existují potraviny, které mohou způsobit akné nebo vyvolat jeho zhoršení, existují zrovna tak i potraviny, které mohou projevy akné zmírnit.

Na tomto seznamu se nachází například komplexní sacharidy, které se se nachází v celých zrnech – quinoa, celozrnný chléb a hnědá rýže.

Obsahuje je také ovoce a zelenina – například červená a žlutá paprika, mrkev, sladké brambory, rajčata, špenát a meruňky. Zapomenout nesmíme na luštěniny, jako jsou, fazole, čočka a hrách.

Potraviny s obsahem vitamínů

Chcete-li zmírnit projevy akné, zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které jsou bohatým zdrojem vitaminů A a E.

Patří sem například tuňák, játra, smetana, sýr feta, máslo, vejce či makrela. Mandle, arašídy a brokolice jsou bohaté na vitamin E.

Zdroj: healthline.com, skinkraft.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz