Dieta: Jablečný ocet v hlavní roli. Berlička, která vám pomůže při hubnutí

Zdroj: Shutterstock

Když chceme zhubnout, často zkoušíme různé diety. Slovíčko dieta v nás totiž evokuje pocit, že zaručeně shodíme nechtěná kila. Je to přece dieta a co je dietní, to funguje a přináší zaručené výsledky. Když ale selže první dieta, po ní druhá a ani třetí, čtvrtá nebo pátá nedokáže to, v co jsme doufali, přichází na řadu další krok: uchýlíme se k některé z opravdu bizarních diet.

Jednou z nich je dieta vychvalující jablečný ocet. Jablečný ocet sice nenajdeme v úplně každé domácnosti, ale ti zasvěcenější vědí, že jeho využití je poměrně pestré a že dokáže být nápomocný nejen ve stravě, ale také při úklidu. Jak je to ale s tou dietou?

Jablečný ocet se používá už tisíce let

Jablečný ocet se vyrábí pomocí dvoustupňového fermentačního procesu. Nejprve se jablka nakrájí nebo rozdrtí a spojí s droždím, aby se v nich obsažený cukr přeměnil na alkohol.

Poté přichází na řadu bakterie. Ty se postarají o to, že alkohol začne kvasit a stane se z něj kyselina octová.

„Tradiční výroba jablečného octa trvá asi jeden měsíc,“ vysvětluje healthline.com. Je ale pravdou, že mnoho výrobců tento proces schválně urychluje a výrazně tak dobu produkce zkracuje.

Nikoho asi nepřekvapí zmínka o tom, že se jablečný ocet používá jako zdravotní tonikum po tisíce let. Nachází využití i dnes – a to nejen v kuchyni či v domácnosti, ale také v lidové medicíně.

Napomáhá kyselina octová s hubnutím?

Hlavní složku jablečného octa představuje kyselina octová, mastná kyselina, která se v našem těle rozpouští na acetát a vodík.

Některé studie naznačují, že kyselina octová může být nápomocná při hubnutí. Právě díky této hypotéze vznikla dieta využívající jablečný ocet.

Jak tahle dieta funguje a jak by mohla kyselina octová pomoci shodit nadbytečná kila, kterých se tak moc toužíte zbavit?

Jak funguje dieta s jablečným octem?

Základem diety s jablečným octem je podávání jablečného octa před jídlem, některé zdroje udávají, že jej můžete podávat společně s jídlem.

„Dávkování se liší, ale většinou se jedná o jednu až dvě čajové lžičky,“ dodává health.harvard.edu. Jednoduše řečeno si tak před každým jídlem dáte jednu až dvě čajové lžičky jablečného octa. A to je celé.

Účinky kyseliny octové

Kyselina octová může být tzv. berličkou při hubnutí. Je známá tím, že snižuje hladinu cukru v krvi. Podporuje spalování tuků a snižuje produkci tuku a cukru v játrech.

Nelze jí upřít ani snižování hladiny inzulinu a mimo to ještě potlačuje ukládání tuku v těle. Jinými slovy: užíváním jablečného octa nic nezkazíte. Ale nepočítejte s tím, že jen jablečný ocet a v něm obsažená kyselina octová vás spolehlivě zbaví nadváhy.

Zdroj: healthline.com, health.harvard.edu
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz