Dieta 5:2 je drastickou variantou přerušovaného půstu. Vidina toho, že lze jíst prakticky cokoliv, jí přidává na popularitě

Zdroj: Shutterstock

Už jste někdy vyzkoušeli nějakou dietu? Většina lidí by přiznala, že ano. Málokdo je totiž spokojený s tím, jak vypadá, a ve snaze zbavit se nechtěných kilogramů se nejčastěji spoléháme právě na některou z diet.

Jednou z těch oblíbených a často pokoušených je i dieta 5:2. Možná už jste o ní slyšeli. Spadá do kategorie přerušovaného půstu a nachází si své příznivce. Nabízí se otázka: opravdu funguje, nebo je to další hazard se zdravím?

Co je dieta 5:2?

Ačkoli patří mezi ty známější (například v porovnání s citrónovou dietou), najdou se mezi námi tací, kteří dietu 5:2 neznají.

Právě těm je určitě dobré vysvětlit, že jde o dietu, při které dochází k přerušovanému půstu. Na rozdíl například od diety 16:8 je ale daleko drastičtější.

Jak funguje?

Na čem je tedy založena dieta 5:2? „Na stravování po dobu 5 dnů a velmi málo jídla po dobu 2 dnů,“ vysvětluje medicalnewstoday.com.

Ačkoli se řadí mezi přerušovaný půst, je termín půst v tomto případě zavádějící. Nejde totiž o to, že byste po dobu dvou dnů nepozřeli jediné sousto.

Na rozdíl od skutečného půstu, který zahrnuje po stanovenou dobu nic nejíst, je cílem diety 5:2 snížit kalorický příjem ve dnech půstu na 25 procent nebo jen na jednu čtvrtinu běžného příjmu osoby ve zbývajících dnech.

Pokud tedy běžně přijímáte například 2000 kcal denně, během oněch dvou dní snížíte svůj příjem jen na 500 kcal.

Co jí přidává na popularitě?

Bezesporu vidina toho, že pět dní můžete jíst prakticky cokoli. To je důvod, proč ji zkouší tolik lidí. Co jsou dva dny omezeného stravování proti pěti dním, kdy si můžete dopřát cokoli, co máte rádi?

„Neexistují žádná omezení, pokud jde o druhy potravin, které můžete jíst,“ doplňuje bbcgoodfood.com.

Diety 5:2 a podobné přerušované půsty jsou jednodušší na dodržování než tradiční omezení kalorií a výhodou je, že nemusíte vylučovat žádné skupiny potravin

Stinné stránky diety

Teď by se mohlo zdát, že dieta 5:2 je vlastně výhra. Neomezuje vás v tom, co můžete, nebo nemůžete jíst. Má tedy i stinné stránky?

Přece by se nějaké našly. Ve dnech půstu někteří uvádějí, že cítí málo energie, mají špatnou koncentraci a pociťují bolesti hlavy či závratě.

Není také žádným překvapením, že v době, kdy konzumujete velmi malé množství kalorií, můžete pociťovat hlad a s ním spojené nepříjemné bolesti žaludku.

Zdroj: medicalnewstoday.com, bbcgoodfood.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz